Dalekohledu přejeme vše nejlepší, a ještě další dlouhá léta služby; vydržet by mohl i v následujícím desetiletí, s trochou štěstí.
Ačkoliv další servisní mise už se dalekohled pravděpodobně nedočká (poslední byla v roce 2009), astronomům a celému lidstvu sloužil dobře a dlouho. Na oběžnou dráhu byl vynesen už před lety, konkrétně 24. dubna 1990. Jeho nástupce, Vesmírný dalekohled Jamese Webba, se do kosmu podívá už v příštím roce, pokud vše půjde podle plánu.
A mělo by, NASA už prokázala, že je i v době globální pandemie schopná fungovat, s trochou improvizace, normálně.
Přesluhující dalekohled na oběžné dráze
NASA samozřejmě kulaté výročí dalekohledu slaví, a vědci spravující celé sofistikované zařízení nyní ukázali veřejnosti nové snímky dvou mlhovin z Velkého Magellanova mračna, menší galaxii asi 163 tisíc světelných let od Mléčné dráhy.
Větší, červená nebula nese jméno NGC 2014; zářivé, mladé hvězdy v jejím středu jsou všechny asi 10x až 20x větší než Slunce. Modrá mlhovina, NGC 2020, byla zformována tím, že „mamutí“ hvězda, přibližně 200tisíckrát větší než Slunce, vypustila obří množství plynu do okolního vesmíru.
Vědcům fotografie připomněla podvodní svět a zřejmě také pozemské korálové útesy, proto ji tak nazvali – v angličtině Cosmic Reef, neboli kosmický útes.
Zajímavostí je, že na začátku svojí kariéry měl dalekohled drobnou nedokonalost v jednom ze zrcadel, které způsobilo rozostření a zamlžení fotografií; trvalo dlouhých pět let a hned několik misí, než se podařilo defekt opravit. Od té doby však, když opomineme servisní mise, funguje dalekohled bezchybně.
Mezi největší úspěchy dalekohledu patří měření expanze vesmíru a jeho rychlosti, hledání černých děr, monitorování planet a jejich atmosfér a v případě naší sluneční soustavy i počasí.
NASA okomentovala, že Hubbleův vesmírný teleskop by měl inspirovat lidstvo ještě mnoho dalších let. Nemůžeme než souhlasit. Nejde ovšem pouze o projekt americké agentury, vznikl ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, jejíž součástí je i Česká republika (avšak nikoliv Slovensko).
Zdroj: NASA