To nejzajímavější ze světa vědy a technologií: O čem jsme v roce 2018 psali?

Nový rok je na obzoru a spolu s ním končí to staré a začíná to nové. To samé platí i ve světě technologií: zdánlivě nedávné novinky a zprávy se stávají minulostí a otevírají cestu dalším. Podívejte se nyní s námi na některé z událostí, vědeckých objevů a produktů, které nás v redakci zaujaly nejvíce.

Nebudeme vás napínat: poohlédneme se zpět za dobýváním vesmíru, nejmodernějšími technologiemi, vědeckými objevy i zajímavými produkty.

Asteroidy a fotografie z Marsu

Kráter vzniklý po dopadu kilometrového asteroidu v dnešním Grónsku je fascinující hlavně tím, že byl objeven jen velice nedávno a jde o první velký kráter objevený pod kontinentálním ledovcem. Velikostí přibližně odpovídá rozloze Paříže a patří mezi ty vůbec největší impaktní krátery, jaké můžeme na naší planetě pozorovat.


Mars Panorama – Curiosity: Den 2082. Zdroj: 360cities.net

Od kráterů vzniklých dopadem asteroidu se přesuňme rovnou do tajemných hlubin vesmíru. 360stupňové fotografie Marsu od sondy Curiosity nás nepřestávají fascinovat: jsou krásné, cizokrajné, a ve své podstatě jsou úžasným důkazem technologického pokroku celého lidstva. Snad jen škoda, že na Měsíc už dlouho nestanula lidská noha; sen o dobytí Marsu je totiž ještě mnoho desítek let vzdálený. I když, jak se ukázalo teprve před krátkou dobou, i na Měsíc se člověk nakonec možná znovu podívá, a zřejmě opět díky NASA.

Konec vesmíru? Doufejme, že nikoliv, zatím tu máme ohebné displeje

Zůstaňme ještě chvíli u vesmíru. Zprávy o Higgsově bosonu, „božskou částici“, která by v případě destabilizace mohla vyvolat další velký třesk, který by ukončil existenci vesmíru tak, jak jej známe, nás stále poněkud vyvádí z míry. Ostatně, obdobnou myšlenku připouštěl i Stephen Hawking, jehož letošnímu úmrtí jsme věnovali prostor: konec konců, fyziků jeho kalibru se mnoho nerodí a za svůj nelehký život dokázal skutečně mnohé.

Obrázek: To nejzajímavější ze světa vědy a technologií: O čem jsme v roce 2018 psali?

Ale pryč už od vesmíru! Mezi produkty nás asi nejvíce fascinovaly ohebné displeje, které slibují LG, Samsung i čínské značky jakou Rouyu. Pokud se osvědčí, uvidíme druhou smartphonovou revoluci: pokud ne, alespoň se prošlape další slepá cestička, která dá vzniknout novým technologiím. V odlišném duchu nás zaujal minipočítač o velikosti kreditní karty La Frite: Miniaturní, ale plnohodnotné zařízení za několik stovek korun nepřestává udivovat, na jak malý prostor lze skutečný počítač vtěsnat.

Kvantový svět a vojenské pokroky

Místo jsme samozřejmě věnovali také kvantové mechanice a biologii. Kvantový svět je natolik odlišný a pro lidskou mysl těžko pochopitelný, že při schopnosti jej využít ve formě kvantových počítačů by mohl zcela proměnit informační technologie, založené na bitech – jedničkách a nulách. Qubity, které využívají kvantové technologie, jsou totiž daleko komplexnější. Schrödingerova bakterie nám pomáhá posouvat znalosti tajemného kvantového světa vpřed.

Obrázek: To nejzajímavější ze světa vědy a technologií: O čem jsme v roce 2018 psali?

A konečně, vynechat nemůžeme ani tématiku vojenství. Je smutným faktem, že právě armáda velmi často hnala kupředu technologický vývoj a mnohé výdobytky moderní civilizace bychom měli buď později, nebo vůbec; však i vesmírné závody a první člověk na Měsíci byly produktem studené války – která sice ve vojenský konflikt nepřerostla, ale chybělo jen opravdu málo.

Rok 2018 byl technologií plný a spoustu jsme toho nezmínili: kryptoměny, blockchain, autonomní vozy, rozhraní mozek-počítač, virtuální asistenty a mnoho různých produktů. O to více se těšíme na rok příští a věříme, že pro vás najdeme ještě zajímavější novinky z říše vědy a technologií.

Obrázek: Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu