Evropská komise, potažmo EU sama, tím reaguje na podnět nejmenovaného prodejce e-knih a hudební platformy Spotify, které si na podmínky Applu stěžovaly.
Antimonopolní úředníci EU se chtějí zaměřit hlavně na pravidla Apple Storu, který vývojáře nutí využívat jeho vlastní platební systém, i při nákupech v aplikacích.
Reakce na stížnost Spotify, kterou komise cituje, přichází po více než roce. CEO a zakladatel Spotify, Daniel Ek, si tehdy postěžoval, že 30% podíl, který si Apple bere ze všech transakcí, včetně těch v aplikacích, pro Spotify znamená nutnost zvýšit cenu – a to na takovou, která není konkurenceschopná s Apple Music.
A my jsme řekli ne
Uživatelé si samozřejmě na premium verzi služby mohou přejít mimo platformu Applu, třeba skrze webovou adresu; podle Eka však Apple omezuje marketing a komunikaci se zákazníky. Spotify třeba někdy ani nemohlo odesílat e-maily zákazníkům Applu se Spotify s informacemi o alternativních možnostech platby premium účtu, nebo firma neměla přístup ke službám jako Siri, HomePod nebo chytrým hodinkám Apple Watch.
Komise už se na záležitost „předběžně“ podívala a údajně našla možné pochybení Applu, která ve výsledku vedou k monopolnímu chování. To není překvapivé, konec konců, Apple funguje jakožto uzavřený ekosystém, tudíž primárně tlačí svoje služby a svoje produkty; nebude na vlastní platformě podporovat Spotify, které je přímou konkurencí jeho Apple Music.
EU se bude zabývat hlavně tím, aby firmy mohly informovat své uživatele o možnosti alternativy – tj. kupříkladu platby skrze jinou platformu nebo webové stránky, které sníží náklady pro společnost i uživatele.
Druhé, souběžné antimonopolní řízení, se bude zabývat službou Apple Pay; u ní panují podobné obavy jako u samotného Storu a platbách v aplikacích. Primárně se antimonopolním řízením bude zabývat, jako vždy, Margrethe Vestagerová.
Apple samozřejmě není z rozhodnutí Evropské komise nijak nadšen, podle nakousnutého jablka však jde o bezpředmětné stížnosti, které neuspějí, a naopak dají Applu možnost EU ukázat svůj propracovaný a funkční ekosystém.
Inu, uvidíme.
Zdroj: Engadget