Totalita v podání Elona Muska. Twitter blokuje novináře i konkurenční Mastodon

Elon Musk chce svobodu slova, ale sám proti ní bojuje. Vlna kontroverze, kterou miliardář po převzetí rozpoutal, se pomalu mění v tsunami. Nově Twitter blokuje odkazy na konkurenční Mastodon, blokuje profily novinářů a profily informující o poloze soukromého letadla Elona Muska.

Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože to je svoboda slova,“ zveřejnil v dubnu Musk na svém twitterovém profilu. Jak se nyní ukazuje, není to tak jednoduché a Muskovo vnímání svobody slova má své hranice. Nejsou jimi však výzvy ke státnímu převratu či pochybnosti ohledně pohlaví, jako tomu bylo v případě Donalda Trumpa, kterému Muskova sociální síť twitterový účet obnovila.

Miliardář se rozhodl bojovat proti všem, kteří narušují jeho soukromí i soukromí dalších uživatelů. Konkrétně mu vadil účet @ElonJet, který sledoval pohyb jeho soukromého letadla a živě o něm informoval. Pokud jste tak chtěli vědět, kde se Musk pravděpodobně nachází, na profilu @ElonJet jste tuto informaci našli. Účet však nedělal nic jiného, než že využíval veřejně dostupné zdroje a jejich kombinací dokázal velmi přesně sledovat Muskův pohyb. Šlo o tzv. doxxing, který podle Muska vedl k ohrožení jeho i jeho rodiny.

Dočasně zablokovány byly i účty některých investigativních novinářů. Podle všeho mají zatím blok na 7 dní.

Blokování odkazů na Mastodon

Mastodon byl útočištěm pro všechny, kteří se báli budoucího směřování Twitteru a chtěli mít adekvátní alternativu. Fungování decentralizované sítě s krátkými příspěvky jsme pro vás popsali v našem článku Mastodon: Jak funguje a bude novým Twitterem? Mastodon se rozrostl o miliony uživatelů a mnozí si do svého twitterového profilu umístili odkaz na svůj Mastodon profil. To se ale znelíbilo Twitteru, který teď proti Mastodon odkazům aktivně bojuje a nedovolí je svým uživatelům vůbec sdílet. Při pokusu o sdílení se zobrazí varování před vstupem na potenciálně škodlivou stránku.

Má na to Musk právo?

Musk koupil Twitter nikoliv proto, že chce hájit svobodu slova. Jde o byznys a miliardář má s platformou vlastní plány a zájmy. Musk si sociální síť draze koupil (společně s několika investory) a je jen na něm, zda se ji rozhodne třeba vypnout. Výše zmíněné kroky jsou však přinejmenším v rozporu s tvrzením Muska, že cílem všech kroků je absolutní svoboda slova.

Musk si rád pohrává s davy a nechává o věcech hlasovat uživatele Twitteru. Nyní to udělal znovu a zveřejnil anketu, která řeší, kdy má odblokovat účty, které provozovaly tzv. doxxing.

Zdroj: Twitter
Úvodní fotografie: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alex

Kdo s čím zachází, tím také schází! Podle logiky tzv. „zastánců svobody“ je to přece v pořádku. Twitter je soukromá společnost a tak si může u své vlastní služby svobodně blokovat a cenzurovat podle vlastních pravidel a svého uvážení. Tentokrát se mělo jednat o tzv. zakázaný doxxing (tweetování osobních informací… Číst více »

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním