Totalita v podání Elona Muska. Twitter blokuje novináře i konkurenční Mastodon

Elon Musk chce svobodu slova, ale sám proti ní bojuje. Vlna kontroverze, kterou miliardář po převzetí rozpoutal, se pomalu mění v tsunami. Nově Twitter blokuje odkazy na konkurenční Mastodon, blokuje profily novinářů a profily informující o poloze soukromého letadla Elona Muska.

Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože to je svoboda slova,“ zveřejnil v dubnu Musk na svém twitterovém profilu. Jak se nyní ukazuje, není to tak jednoduché a Muskovo vnímání svobody slova má své hranice. Nejsou jimi však výzvy ke státnímu převratu či pochybnosti ohledně pohlaví, jako tomu bylo v případě Donalda Trumpa, kterému Muskova sociální síť twitterový účet obnovila.

Miliardář se rozhodl bojovat proti všem, kteří narušují jeho soukromí i soukromí dalších uživatelů. Konkrétně mu vadil účet @ElonJet, který sledoval pohyb jeho soukromého letadla a živě o něm informoval. Pokud jste tak chtěli vědět, kde se Musk pravděpodobně nachází, na profilu @ElonJet jste tuto informaci našli. Účet však nedělal nic jiného, než že využíval veřejně dostupné zdroje a jejich kombinací dokázal velmi přesně sledovat Muskův pohyb. Šlo o tzv. doxxing, který podle Muska vedl k ohrožení jeho i jeho rodiny.

Dočasně zablokovány byly i účty některých investigativních novinářů. Podle všeho mají zatím blok na 7 dní.

Blokování odkazů na Mastodon

Mastodon byl útočištěm pro všechny, kteří se báli budoucího směřování Twitteru a chtěli mít adekvátní alternativu. Fungování decentralizované sítě s krátkými příspěvky jsme pro vás popsali v našem článku Mastodon: Jak funguje a bude novým Twitterem? Mastodon se rozrostl o miliony uživatelů a mnozí si do svého twitterového profilu umístili odkaz na svůj Mastodon profil. To se ale znelíbilo Twitteru, který teď proti Mastodon odkazům aktivně bojuje a nedovolí je svým uživatelům vůbec sdílet. Při pokusu o sdílení se zobrazí varování před vstupem na potenciálně škodlivou stránku.

Má na to Musk právo?

Musk koupil Twitter nikoliv proto, že chce hájit svobodu slova. Jde o byznys a miliardář má s platformou vlastní plány a zájmy. Musk si sociální síť draze koupil (společně s několika investory) a je jen na něm, zda se ji rozhodne třeba vypnout. Výše zmíněné kroky jsou však přinejmenším v rozporu s tvrzením Muska, že cílem všech kroků je absolutní svoboda slova.

Musk si rád pohrává s davy a nechává o věcech hlasovat uživatele Twitteru. Nyní to udělal znovu a zveřejnil anketu, která řeší, kdy má odblokovat účty, které provozovaly tzv. doxxing.

Zdroj: Twitter
Úvodní fotografie: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alex

Kdo s čím zachází, tím také schází! Podle logiky tzv. „zastánců svobody“ je to přece v pořádku. Twitter je soukromá společnost a tak si může u své vlastní služby svobodně blokovat a cenzurovat podle vlastních pravidel a svého uvážení. Tentokrát se mělo jednat o tzv. zakázaný doxxing (tweetování osobních informací… Číst více »

Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: 15" MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15" notebook současnosti
15″ MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15″ notebook současnosti
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu