Totalita v podání Elona Muska. Twitter blokuje novináře i konkurenční Mastodon

Elon Musk chce svobodu slova, ale sám proti ní bojuje. Vlna kontroverze, kterou miliardář po převzetí rozpoutal, se pomalu mění v tsunami. Nově Twitter blokuje odkazy na konkurenční Mastodon, blokuje profily novinářů a profily informující o poloze soukromého letadla Elona Muska.

Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože to je svoboda slova,“ zveřejnil v dubnu Musk na svém twitterovém profilu. Jak se nyní ukazuje, není to tak jednoduché a Muskovo vnímání svobody slova má své hranice. Nejsou jimi však výzvy ke státnímu převratu či pochybnosti ohledně pohlaví, jako tomu bylo v případě Donalda Trumpa, kterému Muskova sociální síť twitterový účet obnovila.

Miliardář se rozhodl bojovat proti všem, kteří narušují jeho soukromí i soukromí dalších uživatelů. Konkrétně mu vadil účet @ElonJet, který sledoval pohyb jeho soukromého letadla a živě o něm informoval. Pokud jste tak chtěli vědět, kde se Musk pravděpodobně nachází, na profilu @ElonJet jste tuto informaci našli. Účet však nedělal nic jiného, než že využíval veřejně dostupné zdroje a jejich kombinací dokázal velmi přesně sledovat Muskův pohyb. Šlo o tzv. doxxing, který podle Muska vedl k ohrožení jeho i jeho rodiny.

Dočasně zablokovány byly i účty některých investigativních novinářů. Podle všeho mají zatím blok na 7 dní.

Blokování odkazů na Mastodon

Mastodon byl útočištěm pro všechny, kteří se báli budoucího směřování Twitteru a chtěli mít adekvátní alternativu. Fungování decentralizované sítě s krátkými příspěvky jsme pro vás popsali v našem článku Mastodon: Jak funguje a bude novým Twitterem? Mastodon se rozrostl o miliony uživatelů a mnozí si do svého twitterového profilu umístili odkaz na svůj Mastodon profil. To se ale znelíbilo Twitteru, který teď proti Mastodon odkazům aktivně bojuje a nedovolí je svým uživatelům vůbec sdílet. Při pokusu o sdílení se zobrazí varování před vstupem na potenciálně škodlivou stránku.

Má na to Musk právo?

Musk koupil Twitter nikoliv proto, že chce hájit svobodu slova. Jde o byznys a miliardář má s platformou vlastní plány a zájmy. Musk si sociální síť draze koupil (společně s několika investory) a je jen na něm, zda se ji rozhodne třeba vypnout. Výše zmíněné kroky jsou však přinejmenším v rozporu s tvrzením Muska, že cílem všech kroků je absolutní svoboda slova.

Musk si rád pohrává s davy a nechává o věcech hlasovat uživatele Twitteru. Nyní to udělal znovu a zveřejnil anketu, která řeší, kdy má odblokovat účty, které provozovaly tzv. doxxing.

Zdroj: Twitter
Úvodní fotografie: Unsplash

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alex

Kdo s čím zachází, tím také schází! Podle logiky tzv. „zastánců svobody“ je to přece v pořádku. Twitter je soukromá společnost a tak si může u své vlastní služby svobodně blokovat a cenzurovat podle vlastních pravidel a svého uvážení. Tentokrát se mělo jednat o tzv. zakázaný doxxing (tweetování osobních informací… Číst více »

Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Obrázek: Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky