Šlo by o historickou, byť z části předpokládanou událost; zatím však není jasné, zda se tak skutečně stalo. Okolnosti výskytu popsali vědci z Caltechu.
Kolize černých děr obvykle moc světlo nevydává; zachytit lze tak maximálně gravitační vlny (o poslední tajemné vlně jsme psali nedávno), ale nic víc. Vědci možná objevili jednu ze vzácných příležitostí, kdy je reálně světlo vyzařované srážkou černých děr viditelné.
Tým využívající data z května 2019 observatoří LIGO a VIRGO detekovali „světelné záření“ ze dvou spojujících se černých děr. Pokud je to skutečně pravdou, tak důvodem viditelného světla by zřejmě byla blízkost třetí, větší černé díry.
Některé galaxie mají ve svém středu supermasivní černé díry, jejichž obíhající oblaka prachu dokážou pohltit menší černé díry. Ty se dále spojují, ale během tohoto procesu mohou „cestovat“ akrečním diskem černé díry mnohdy zdánlivě podivným způsobem. I dny či týdny po vzniku gravitačních vln mohou stvořit reakci plynů, která je, samozřejmě, již viditelná.
Načasování náhlého krátkodobého světla tomuto vzorci odpovídá, stejně tak čas, kdy jej Země detekovala. Do měsíce postupně vyzařované světlo znatelně zesláblo. Vědci postupně vyřadili většinu ostatních důvodů, proč by se náhlý zdroj světla v dané části galaxie objevil. Jde jinak o poměrně běžnou událost.
Jistotu však vědci nemají, i Caltech, z něhož studie zveřejněná v peer-reviewed magazínu Physical Review Letters, raději pochybnosti zdůraznil.
Zdroj: Caltech