Žaloba se bude opírat o tvrzení, že zákaz TikToku v zemi by byl protiústavní.
Podle – bohužel nejmenovaného – zdroje zpravodajců z NPR má TikTok žalobu podat už 11. srpna. Moc času ostatně nemá, zákon má začít platit už v září. Samotný krok TikToku překvapivý není, firma už dříve prohlásila, že se bude proti verdiktu Trumpovy administrativy bránit.
Obavy o možném narušení národní bezpečnosti jsou podle firmy čirou spekulací a výmysly, které se nezakládají na realitě.
Uspěje TikTok nebo Trump?
Tvrzení NPR TikTok nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Společnost ovšem přinejmenším potvrdila, že nesouhlasí s procedurou, která vede k výhrůžkám Trumpa a obavy o bezpečnost jsou podle ní bezpředmětné.
Připomeňme, že zacházení TikToku s daty uživatelů je dlouhodobě kontroverzní a podle různých zdrojů mohou ukládaná data, běžně uschovaná na lokálních cloudových serverech, putovat centrálně do Číny. U čínských firem nejde o výjimečnou záležitost a americký TikTok má pod správou čínská společnost ByteDance.
Není jasné, jak moc velkou šanci má TikTok uspět. Záležet bude i na slově Kongresu, a ten bude spíše stát na straně Trumpa, možná i jeho demokratická část. Kongres dlouhodobě neschvaluje způsoby, jakými sociální sítě zacházejí s daty uživatelů a tlačí i na vyšší bezpečnostní opatření.
TikTok v USA může zachránit buď tato žaloba nebo to, že americkou část jeho operací odkoupí třeba Microsoft, který se dle dostupných informací zřejmě už dříve nabídl. Evropských a dalších zemí se celá situace týká jen okrajově.
Zdroj: NPR