Budoucnost je teď? To vážně ne, ale BCI čipy mají velký potenciál.
Elon Musk je známý svou tendencí poněkud přehánět – a svou tendencí dokázat nemožné. Obě zdánlivě protichůdné principy dokáže umně kombinovat a vytvářet tak ze startupů bohaté a úspěšně firmy.
Jeho startup Neuralink, kterému se poslední dva roky věnuje, je dosud posledním z jeho ambiciózních projektů. Naděje na úspěch? Malá. Náklady? Obrovské; jak by mohl Musk říct ne?
Veskrze nic nového
Cílem Neuralinku je vývoj technologie na řešení neurologických problémů, od poškození mozku nebo míchy přes problémy s pamětí, které postihují starší lidi. Čipy implantované v těle mají do budoucna umět interpretovat signály, které vysílají neurony v mozku – a v budoucnu je i pozměňovat. Teoreticky.
Klasický BCI čip – brain-computer interface neboli rozhraní mozek-počítač – si můžeme představit jakožto spojnici mezi mozkem a částí děla, kam signály kvůli poškození nedoputují.
Podle Muska by tyto čipy mohly řešit „ztrátu paměti, sluchu, slepotu, nespavost, bolesti, záchvaty, úzkosti, závislosti či poškození mozku“. V tom mu věda zatím dává za pravdu – možné to totiž teoreticky skutečně je. Lidské tělo si lze představit jako vysoce pokročilý a výkonný stroj pracující na organickém základu ne nepodobný biologickému počítači. Pokud se někde v počítači přeruší spojení, je nutné vyměnit součástky nebo spojení opravit – BCI čip lze vnímat jako onu opravu spojení, či spíše „převedení“ signálu skrze jinou cestu. Prvotní signál pořád dorazí tam, kam má.
Opět, teoreticky. BCI čipy jsou stále extrémně experimentální technologie, které sice už za sebou určité úspěchy mají, ale stále jsou v plenkách.
Celkově ale při nedávném bližším představení Neuralinku Musk neukázal nic nového. Experimenty, o kterých mluví, a možné využití BCI čipů, je známé a funkční prototyp „mozkových procesorů“ se v praxi testují, a to, v případě pacientů s těžkým poškozením míchy, i u lidí, kteří k tomu svolí. Musk představil Neuralink jen na praseti.
To, co by mohl Muskův startup je dokázat je to, co se Muskovi podaří vždy: Přilákat pozornost publika, které by jinak o rozhraních mozek-počítač nevědělo zhola nic.
Zdroj: ZDnet