Čipy, které vysloví, na co myslíme: Rozhraní mozek-počítač může být revolucí v ovládání strojů

Brain-computer interface, zkratkou BCI a v překladu rozhraní mozek-počítač, zatím patří mezi nejperspektivnější způsoby, kterými by v budoucnu šlo ovládat naše elektronická zařízení.

Zní to skoro jako ze sci-fi, ale k realitě mají tyto malé čipy docela blízko. Konec konců, některé experimenty dopadají úspěšně, obzvláště v medicíně. Nejen, že by mohli vrátit řeč němým, nebo nám umožnit mluvit bez vyřčení myšlenek, ale potenciál představují také jako způsob ovládání informačních technologií.

Tajemná hardwarová divize Facebooku na podobném využití BCI čipů pracuje už delší dobu, a v případě, že kontroverzní sociální gigant dosáhne úspěšného završení svých snah, může zcela změnit způsob, jakým interagujeme se stroji.

Jak funguje BCI čip při převodu myšlenek na řeč:

Svět BCI

Facebook je okolo radikálních nápadů v poslední době úspěšný, jeho Libry se obávají dokonce centrální banky vyspělých zemí.

Nyní však firma pokročila ve své snaze vyvinout užitečné BCI čipy. Týden stará akvizice firmy CTRL-Labs, která se zabývá technologiemi „na čtení mysli“, jak to některá média podávala – což je zavádějícím způsobem řečeno, že se věnují způsobu, jakým by mohl lidský mozek a elektronika vzájemně interagovat – svědčí, že této variantě budoucnosti Zuckerbergovo impérium věří.

A ač stíháno kontroverzemi, základna uživatelů čítající hodně přes 2 miliardy aktivních uživatelů představuje nebývalý mocenský kapitál, se kterým může Facebook snadno pracovat.

Facebook má také zkušenosti s akvizicemi mladých, ale nadějných společností. Oculus Rift, kupříkladu.

CTRL-Labs se věnovali primárně BCI a BMI čipům (brain-machine interface, mozek-stroj) a to by mělo přibližně odpovídat o to, o co se snaží i Facebook. Tým CTRL-Lab se přidá k Reality Labs Facebooku a vývoj technologie bude dále pokračovat.

Obrázek: Čipy, které vysloví, na co myslíme: Rozhraní mozek-počítač může být revolucí v ovládání strojů

Zdroj: Univerzita UCSF

 

Prvotním výsledkem zřejmě bude nositelná elektronika, náramek, který by měl člověku umožnit ovládat zařízení přirozenějším způsobem, jako součást, resp. rozšíření jejich přirozeného pohybu.

Metody ovládání elektroniky se stále vyvíjí, a většina přetrvává delší dobu. Klávesnice a myš jsou stále nepostradatelné, dotykové displeje rovněž a hlas teprve do mainstreamu proniká. Naše myšlenky a související elektronika mohou být dalším krokem.

Ovládat VR vlastním tělem

Základním principem BCI čipů je – velmi zjednodušeně – zpracovávat signály mozku a překládat je do strojové srozumitelné formy komunikace, zamýšleného pohybu nebo emočního stavu. CTRL-Labs se zabývají hlavně zpracováním pohybu předtím, než ho tělo udělá, ve chvíli, kdy si to mozek pomyslí.

Náramek vyvíjený CTRL-Labs by měl být schopen zpracovávat signály, které ovládají pohyby rukou, a předat je ve vysoké rychlosti propojenému počítačovému systému. Člověk by tak pohyb udělat nemusel: zvládl by to za něj sám čip.

Obrázek: Čipy, které vysloví, na co myslíme: Rozhraní mozek-počítač může být revolucí v ovládání strojů

Virtuální realita bez ovladačů? Proč ne, s BCI čipy to je možnost.

Největší využití by se prozatím nabízelo v oblasti zábavy. Ovládat systém skrze přirozeného pohyby přenášené náramkem by umožnilo interagovat s virtuální realitou ještě věrohodnějším, více pohlcujícím způsobem. Zjednodušit by šlo třeba též ovládání chytrých AR brýlí.

A v budoucnu? Nač ovládat počítač myší, když máme na ruce náramek, který zpracuje signál mozku a pohne kurzorem tam, kam chceme.

To už ale předbíháme. Zatím je technologie zcela v plenkách. Máme se však na co těšit, svět technologií nepřestává být fascinující.

Zdroj: ZDnet

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?