Hackerská kampaň Ruska v roce 2020 nabrala na pořádných obrátkách nejen v Evropě, pod hlavním náporem útoků se ocitají Spojené státy.
Identifikovat, kdo hackery cílící na státní instituce platí a odkud pochází je dlouhodobá, náročná a nejistá práce, ovšem postupem času ovoce plodí. Hlavní země, které se podílejí na kybernetické a informační válce, patří Rusko, Čína a digitálně stále silnější Írán.
- Studená válka neskončila, jen si dala pauzu
- Informační technologie jako politika: Čína vs USA
- Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚBIK varuje před útoky na nemocnice
Mezi nejčastější útočníky patří legendární skupina APT28 – Fancy Bear – která zřejmě stojí i za nedávným útokem na síť nejmenované federální agentury ve Spojených státech.
Kybernetická studená válka
Fancy Bear patří mezi nejaktivnější a svými schopnostmi a rozsahem nejnebezpečnější hackerskou skupinou světa. Nezávislé organizace i bezpečnostní služby států už dlouho předpokládají, že právě ona patří mezi Ruskem placené hackerské skupiny.
Některé z IP adres útočníků, které se tentokrát podařilo nalézt, jsou shodné s jinými z útoků běžných kriminálníků, nicméně podle bezpečnostní společnosti Dragos, která se průzkumem těchto útoků zabývá, jde pravděpodobně o snahu zakrýt svoji digitální stopu. Využít hardware či identifikátory jiných zařízení není obtížné.
Malware nahraný do sítě federálního úřadu je unikátní kombinací existujících nástrojů a technik; podle vyšetřovatelů je poměrně sofistikovaný, a ačkoliv nelze jednoznačně spojit s aktivitami Fancy Bear, nese některé jejich typické symboly. Snahou útočníků bylo získat přístup do systému a ukrást data, což je pro státem podporované hackerské skupiny velmi typické; v současnosti jde hlavně o metodu špionáže a vydírání.
V tomto případě se navíc zdá, že hackeři ve své snaze uspěli. Ačkoliv se k tomu zatím Spojené státy nevyjádřili, útočníci podle Wired měli určitou dobu k datům přístup. Pokud se utajované informace úřadu dostaly do Ruska, může to pro USA znamenat značné bezpečnostní problémy. Bezpečnostní situace ve světě sledujeme z hlediska informačních technologií dlouhodobě, a je vidět, že počet útoků zaměřených na významné organizace a základní infrastrukturu států vzrůstá.