Tým australských vědců objevil revoluční nátěr, který umí absorbovat vodu ze vzduchu a přeměnit ji obratem na vodík. Ten lze poté využít jako zdroj energie po ekologické automobily, nebo jako palivo pro výrobu elektřiny.
Nátěr, jehož objev představili vědci tento týden, využívá chemického katalyzátoru a bílé barvy, kterou můžete běžně nalézt v zubní pastě. Pokud se však smíchají a vystaví na slunci, dokáží přeměnit vlhkost ze vzduchu na molekuly vodíku.
Přestože je technologie podle vědců přibližně 5 let od komerčního využití, tedy od doby, kdy se dostane na trh, mohl by se nátěr stát velmi levnou cestou, jak vytvářet ekologické palivo kdekoliv na světě. Stačilo by nátěr nanést na libovolný povrch.
Bílý nátěr dokáže spolu se slunečním zářením zázraky
„Doufáme, že solární nátěr by mohl být využit místo tradičních solárních panelů v místech, kde není intenzita slunečního záření dostatečná. Ekonomicky je nátěr mnohonásobně výhodnější,“ zmiňuje jeden z objevitelů nátěru, Torben Daeneke, z australské univerzity RMIT.
Abychom přeměnili vodu na vodík, využívá barva katalyzátor v podobě disulfidu molybdenu. Výsledná katalyzační směs využívá další sloučeniny, včetně grafitového prášku, díky čemuž vedle absorbování vody také vede elektřinu. Bílé částečky oxidu titaničitého (tzv. titanová běloba) rozptylují ve zbytku barvy světlo a a vzhledem k tomu, že katalyzátor je polovodič, využívá energii ze slunce k rozbití vodních kapiček na vodík.
Vodík je ekologický, při jeho spalování vzniká pouze čistá voda
„Vyprodukovaný vodík může být poté použit v palivových článcích, nebo ve spalovacím motoru,“ dodává vědec. Aby k tomu mohlo dojít, je nutné využít nátěr společně s membránou, která zachytí vodík a odvede jej do nádrže. Technologie takové membrány již existuje a vědci v tuto chvíli vybírají nejvhodnější metodu pro zachytávání vodíku.
Podle výzkumníků si můžeme být jisti přinejmenším tím, že bude nátěr levný. A jelikož se už dnes v ulicích měst pohybují automobily i autobusy poháněné vodíkem, o klienty by mělo být postaráno. Vodíkové spalování produkuje vedle energie pouze ekologicky nezávadnou vodu, což je oproti benzínovým a naftovým motorům ohromný rozdíl. Po nanesení na domy nemusí nátěr sloužit jen k získání paliva pro automobil. Spatřit bychom jednoho dne např. mohli vodíkovou pumpu, která se bude sama doplňovat pouze díky slunci a vzdušné vlhkosti. Kéž by nezůstalo jen u slov…