Federální obchodní komise USA proti Facebooku zahájila několik antimonopolních řízení, sociální síť se podle nich už roky chová v rozporu se zásadami zdravé hospodářské soutěže.
Regulátoři chtějí, aby se Facebook oddělil od Instagramu a WhatsAppu a všechny budoucí akvizice vyžadovaly jasné schválení od FTC (které ovšem Facebook měl).
Není to poprvé, co Facebook čelí antimonopolním řízení, těch už bylo plno, ale tento je dosud největší a s FTC není radno si zahrávat, o tom už se přesvědčilo hodně firem, v minulosti kupříkladu AT&T.
Žalobu na firmu za stát v rámci antimonopolních řízení podalo také 48 generálních prokurátorů jednotlivých států USA.
Akvizice Instagramu v roce 2012 za miliardu dolarů a WhatsAppu v roce 2014 za 19 miliard jsou hlavním tématem FTC i prokurátorských žalob. Facebook podle nich využil akvizice k odstranění konkurence a monopolizaci trhu, Instagram i WhatsApp podle názoru FTC považoval Facebook za přímou hrozbu a místo svobodné soutěže obě firmy odkoupil.
Generální prokurátoři argumentují, že obě akvizice významně snížily množství alternativ k Facebooku a zhoršili soukromí uživatelů. Dokládají, že Facebook po akvizicích zvýšil množství dat, která od uživatelů sbírá, a zároveň se nezvládl poprat s falešnými účty a šířením dezinformací.
Obrana Facebooku je jasná, z části už jsme o ní psali: Facebook se bude hájit tím, že jeho služby už jsou příliš propojené a nerozdělitelné, a že FTC před lety akvizice bez problému schválilo. Viceprezidentka Facebooku a šéfka právnického týmu firmy Jennifer Newsteadová dokonce mluví o „revizionismu“ FTC.
Celý případ bude ostře sledován – dost možná totiž stanoví precedent k tomu, jak budou firmy v USA budoucnu zacházet s akvizicemi a s antimonopolními řízeními.
Zdroj: Engadget