Objekt o velikosti planety pravděpodobně obíhá Slunce v chladné oblasti daleko za Plutem. Je to v pořadí již druhá planeta, jejíž existenci vědci předpokládají. Kolik planet nakonec bude mít naše soustava?
Vědci z laboratoře LPL (Lunar and Planetary Laboratory ), zabývající se studiem planet a měsíců, předpokládají existenci doposud nespatřeného objektu. Ten by měl svou velikostí spadat někam mezi Mars a Zemi, což by jej zařadilo mezi planety. Pohybovat by se měl v chladné oblasti tzv. Kupierova pásu, což je region za Neptunem se stovkami trpasličích planet, komet a asteroidů.
V pořadí již 10. planeta naší soustavy?
V lednu roku 2016 skupina vědců předpověděla existenci tělesa o velikosti Neptunu, které obíhá Slunce daleko za Plutem – přibližně 25x dále než trpasličí planeta. Tato planeta byla nazvána „9. planeta“ a pokud jsou předpovědi správné, nový objev by se dal označit jako „10. planeta“.
Co je to vlastně planeta? Planeta je nebeské těleso, které obíhá okolo Slunce a má dostatečnou hmotnost, aby jeho vlastní gravitace překonala vnitřní síly pevného tělesa, takže dosáhne tvaru odpovídajícího hydrostatické rovnováze (přibližně kulatého) a vyčistilo okolí své oběžné dráhy.
Vědci na 10. planetu přišli právě díky působení její gravitace na objekty Kuiperova pásu, které mají jejím vlivem „zdeformovanou“ oběžnou dráhu. „Nejpravděpodobnějším vysvětlením našich výsledků je dosud nespatřený těžký objekt,“ potvrzuje Kat Volk z pracovniště LPL. „Podle našich výpočtů by k podobnému zakřivení byl potřeba objekt o velikosti Marsu.“
Daleko za Plutem bude pátrat LSST
Dříve předpovězená 9. planeta by měla ležet mezi 500 – 700 AU (AU, neboli astronomická jednotka = střední vzdálenosti Země od Slunce) a její hmotnost by měla odpovídat desetinásobku hmotnosti Země. Pro srovnání – Pluto je od Slunce přibližně 50 AU.
Vědci doufají, že díky připravovanému teleskopu LSST, který vzniká v Chile, zmíněné planety objeví. Počítají také s tím, že potvrdí přítomnost dalších více jak 40 000 velkých objektů Kuiperova pásu (doposud víme o 2 000).