Převzetí moci v Myanmaru od počátku provázely výpadky internetu a mobilních služeb. Centrální vláda, kterou je nyní armáda, rychle zakročila proti sociálním sítím.
Všichni mobilní operátoři a poskytovatelé internetového připojení v zemi musí okamžitě znemožnit zákazníkům přístup ke klíčovým sociálním sítím, mezi které patří Twitter, Viber, Facebook, WhatsApp a Instagram. Restrikce měly původně trvat pouze do dneška, zatím však omezení nadále platí; internet běží střídavě, v době psaní článku by měl v zemi fungovat, ještě před několika hodinami byl ale dole a je pravděpodobné, že bude opět odstřižen.
V asijské zemi, kde dlouhé roky vládla junta, po několika letech opět skončila základní podoba demokracie a vrátila se vláda armády. Zastavení sociálních sítí je jednoduchým způsobem na omezení šíření informací a komunikace mezi populací. Lze předpokládat, že dodatečnou motivací je zamezit protestům proti konci předchozí vlády, to se však armádě nedaří. Ta drtivě vyhrála volby o omezený počet míst do parlamentu, které byly k dispozici. Armáda však výsledky neuznala a několikrát poukázala na údajné podvody ve volebním procesu. Ty však nikdo nepotvrdil a důkazy chybí.
#VIDEO Tens of thousands of protesters poured onto the streets of Yangon Sunday in the biggest rally yet against the Myanmar coup, as an internet blackout failed to stifle growing outrage at the military's ouster of elected leader Aung San Suu Kyihttps://t.co/rUnWC15XL0 pic.twitter.com/ydJ8hyxIQb
— AFP News Agency (@AFP) February 7, 2021
Oficiálním odůvodněním ministerstva je zamezení šíření dezinformací a fake news, které narušují stabilitu země.
Oznámení o novém zákazu z Myanmarského ministerstva dopravy a komunikace zveřejnil norský operátor Telenor, který v zemi své služby provozuje a jehož se nařízení rovněž týká.
OSN prozatím vojenský puč oficiálně neodsoudilo, volá však po propuštění zadržené Aung San Suu Kyi, vůdkyni strany, která v dnes již neplatných volbách vyhrála a vyjádřilo značné znepokojení nad vyhlášením stavu nouze v zemi. Není pravděpodobné, že by se pozice OSN změnila. Rada bezpečnosti OSN zahrnuje 10 nestálých členů a 5 stálých, mezi nimiž je Rusko a Čína; ty Myanmar obvykle chrání proti výraznější kritice ze strany OSN, mají právo veta. Obzvláště Čína má v zemi významné ekonomické zájmy.
Jak obejít vládní omezení internetu? Je to možné. Bezplatná aplikace Psiphon zachraňuje internet v Bělorusku.
VPN pomáhají k obcházení vládních omezení
Ani jedna ze sociálních sítích se nevyjádřila k samotnému puči, Twitter i Facebook ovšem odsoudili blokování jejich webů a vyjádřili podporu principu otevřeného internetu. Lidé využívají VPN aby restrikce obešli.
THREAD: Internet in Myanmar and the role of social media for the pro-democracy movement. We know the military has severely disrupted internet service in Myanmar – for a second time – since its Feb 1 coup. Data and graph by @netblocks 1/6 #HearTheVoiceOfMyanmar pic.twitter.com/sX1FPOCuh5
— Freya Cole (@freya_cole) February 6, 2021
V Myanmaru je Facebook velice populární a používá se na každodenní bázi. Běžní lidé získali v zemi přístup k internetu až v roce 2011, od té doby se však sociální v zemi staly nenahraditelnými, Facebook je pro mnohé synonym internetu. Myanmarská armáda se internet snaží ovládnout, to se jí však vubec nedaří. Sociální sítě jsou plné odporu k převzetí moci.
Zdroj: Aljazeera, Twitter AFP Agency
Úvodní foto: Freepik.com