Cílem mise Tianwen-1 („Nebeské otázky“) je dostat na povrch Marsu robotizované vozítko. Po cestě dlouhé 202 dní nyní sonda dorazila k Marsu a byla úspěšně navedena na orbitu Marsu. Jak rudou planetu vidí kamera sondy?
Meziplanetární sonda váží necelých 5 tun a je složená z trojice částí. Jsou jimi orbiter obíhající na oběžné dráze, přistávací modul lander a vozítko, tedy rover. Ten začne za několik měsíců prozkoumávat povrch Marsu a pátrat bude po ložiscích ledu pod povrchem. Pro budoucí mise s lidskou posádkou totiž bude voda jedním z klíčových zdrojů.
Překvapivý se může zdát předpokládaný harmonogram mise, která má trvat pouze 687 dní, tedy 1 marsovský rok (doba, za kterou planeta oběhne kolem Slunce). Rover má předpokládaný čas životnosti na povrchu Marsu pouhé 3 měsíce. Jak ale historie ukázala v případě vozítek Curiosity a Opportunity, s trochou štěstí mise může trvat i násobně déle.
Video z oběžné dráhy Marsu
Tianwen-1 bude nyní obíhat kolem Marsu a mapovat povrch planety. Za několik měsíců dojde k sestoupení roveru a začne další fáze čínské mise.
The above is from a solar array surveillance cam. Amazingly the atmosphere appears discernible as do surface features. Here's more footage, from an antenna surveillance cam. pic.twitter.com/H2odw5u9sK
— Andrew Jones (@AJ_FI) February 12, 2021
O pouhý den před Tianwen-1 dosáhl oběžné dráhy Marsu orbiter Al-Amal (v angličtině Hope, neboli Naděje) vypuštěný Spojenými arabskými emiráty. V únoru nás čeká ještě přílet mise NASA s vozítkem Perseverance a speciální helikoptérou Ingenuity.
Na Zemi dorazila první fotografie Marsu z arabské sondy Hope. Co na ní můžeme vidět?
Zdroj: Spacenews