Původní nejvzdálenější objekt, Farout, ztratil svou pomyslnou korunu po pouhých dvou letech. Astromové objevili planetku Farfarout, a jde o nejvzdálenější známý objekt ve sluneční soustavě. Je však možné, že existují i vzdálenější.
Vzdálen je přibližně 132 astronomických jednotek (AU), což je odhadem téměř 20 miliard kilometrů daleko od Slunce; v nejvzdálenější části oběžné dráhy je až 175 astronomických jednotek daleko. Kupříkladu Pluto, pro nás objekt velmi daleký, je vzdálen „jen“ 34 AU.
Farfarout oběhne slunce jen jednou za asi 1000 let
Záhadný Asteroid Bennu se chová jako kometa a nachází se na něm magnetovec. Těleso ohrožuje Zemi.
Vědci Farfarout poprvé detekovali v roce 2018 pomocí dalekohledu Subaru v havajské Mauna Kea, pro potvrzení oběžné dráhy objektu však museli využít silnější dalekohledy Gemini a Magellan.
Moc podrobností o planetce v současnosti samozřejmě nemáme, existují však nějaké nápovědy. Vědci věří, že je to jedna z menších trpasličích planet, která měří méně než 400 kilometrů v průměru. Jeho oběžná dráha je také ovlivněna Neptunem.
Farfarout si svou roli nejvzdálenějšího objektu nemusí udržet dlouho
Je možné, že byl Farfarout „odhozen“ do vzdálenější sluneční soustavy právě vlivem reakce s gravitací Neptunu, nebo případně možná i zběžným nárazem.
Není zaručené, že si Farfarout svůj titul nejvzdálenějšího objektu podrží nadlouho. Vedoucí výzkumného týmu Scott Sheppart věří, že planetka je jen „vrcholem ledovce“ v obrovském množství vzdálených objektů, které nové, výkonnější teleskopy dokážou lépe a jistěji detekovat. Naše sluneční soustava se zdá už dnes docela přecpaná, a nové dalekohledy mohou množství známých objektů ještě výrazně zvýšit.
Zdroj: Inverse