Představte si vesmírnou loď směřující k naší nejbližší hvězdě, k Proximě Centauri. Cesta k ní zabere (s dnešním pohonem) přes 6 tisíc let. Za tu dobu se v uzavřeném ekosystému vystřídá nespočet generací osadníků. To způsobí nejen mutace genetické, ale i jazykové.
Tým docentů lingvistiky Andrew McKenzieho z University of Kansas a Jeffrey Punskeho z Southern Illinois University ve své studii „Rozvoj jazyka během mezihvězdného letu“ zkoumá, jak se jazyk v rámci izolovaných skupin časem mění.
Takovou izolovanou skupinou by jistě byli i kolonisté plující na palubě „generační mezihvězdné lodě“. Jejich jazyk by se postupně měnil, až by přestal být pro obyvatele Země srozumitelný.
Kolonistům přestaneme po tisících let rozumět
Důvodem je, že se tito kolonisté během své cesty setkají s novými situacemi, novými sociálními problémy atd., které budou muset pojmenovat. A protože lidé na Zemi tyto situace nikdy nezažili, tato nová slova neznají.
Dalším problémem je, že jak plyne čas a generace střídá generaci, klesá i potřeba komunikace se Zemí. Protože než signál se zprávou doputuje na Zemi, uplynou roky. A stejné je to i s odpovědí zpět, pokud na ní je ještě někdo, kdo poslouchá.
Vědci jako příklad uvádějí polynéské mořeplavce, kteří se mezi ostrovy jižního Tichého oceánu plavili mezi 3. a 1. tisíciletím př. n. l. Přestože se jejich kořeny nachází na Tchaj-wanu (6. tisíciletí př. n. l.), izolace na jednotlivých ostrovech dala vzniknout celé řadě nových kultur a jazyků, které jakoukoliv podobnost s tou původní postrádají.
Poletí-li k Proximě Centauri více mezihvězdných lodí po sobě, na palubě každé z nich bude docházet k vlastnímu vývoji jazyka, což po přistání (pokud nebudou dopředu podniknuty nějaká opatření) může způsobovat problémy a i případnou diskriminaci nově příchozích.
Cesty do vesmíru zatím nebudou mířit ke vzdáleným hvězdám. V kurzu jsou oběžná dráha Země, Měsíc a Mars. Plány SpaceX na první plně civilní let do vesmíru pokračují. A když jsme u toho jazyka – myslíte, že se jde domluvit pouze pomocí smajlíků? Duolingo vás za 5 minut naučí jazyk Emoji!
Použijme jeden zakonzervovaný jazyk, radí vědci
Proto McKenzie a Punske doporučují, aby kromě lingvistického tréninku, byl pro komunikaci zvolen jeden jazyk, který bude zakonzervován v podobě před odletem. Něco jako byla svého času používána latina.
Server Science Alert použil software pro simulaci vývoje jazyka, aby namodeloval situaci, kdy k hvězdě Proxima b přiletí po 10 generacích další loď s osadníky. Z jednoduchého pozdravu a žádosti o představení „náčelníkovi“ vzniklo po 20 generacích tohle:
„Helluhuh fret, goot tu’uh be’yat yu. Took be’ye to’o u’ul ley’eru, pley’yaz.“ (Překlad: „Hello friend, good to meet you. Take me to your leader, please“)
Zdroj: Science Alert
Článek vychází ze seriálu Expanse.
Aye, belta!
Nevidím problém vytvoření nějakých jazyků menších komunit , mno to hlavní je že děti budou stále chodit do „školy“ a stále se budou učit jeden oficiální jazyk. Takže at se to někomu líbí nebo ne tak i několik desítek generací stále bude umět a mluvit prapůvodním jazykem, který je dostal… Číst více »
Tak a zde je vysvětleno jak se to má vlastně s naší civilizací. Naše galaxie je pouze dopravní prostředek.
6 tisíc let tam poletí, aby zjistili, že tam nic není, jenom hvězda a možná nějaké planety bez života. Co dál? Dalších několik tisíc let k další hvězdě?
Takovéto články jsou z dnešního pohledu absolutní nesmyslné úvahy.
Nevíme, jak bude svět vypadat za sto let a tady se koketuje s tísíci roky.
Jestli se někdo takovými nesmysly dnes živí, je to parazit a ne vědec.
To je fakt, úplně zbytečný „vědec“když si člověk představí že dnes nevyrobíme ani zařízení které by vydrželo dýl než pár let tak je něco co poletí 6000 let nesmysl a až jednou budem na takové úrovni že ty technologie budou,tak zas cesta nebude trvat tak dlouho, takže vědecká úvaha úplně… Číst více »
jazyk se vyvíji, protože se vyvíjí svět, ve kterém žijeme. proto není možné se předem dohodnout na nějakém jednotném neměnném jazyku. ta úvaha je úplný blábol
Dovolím si nesouhlasit…Stačilo by aby se každý národ učil druhý jazyk,se kterým se domluví na celém světě…Tím nemyslím angličtinu,ale esperanto…Hezký den
Zcela mě to ohromilo, na co ti vědci přišli :)))))…. ti si své mzdy fakt zaslouží :))))
Jestli se nějaká taková cesta uskuteční tak jazyk a jeho postupná změna bude ten nejmenší problém…… Divím se, že se někdo takovejma blbostma vůbec zabývá!?!
Když tam pošlete Rusáky,za pár let budou mluvit-neandrtálsky !!!
To Michal už neandrtálec je
Teda nic ve zlém,ale nebudou náhodou kolonisté ve spánku?? To by dle vaší teorie byla kosmická lod plná jídla a pití! To množství na tisíce let by se snad ani na palubu nevešlo!
No, ale v té Hibernaci, je budou asi krmit čípky z Uranu,
nebo kapačky z Radia,…………….. georg
predpoklad je s konvenkcnim motorem, ale az vymyslime rychlejsi pohon, uz to nebude 6000 let, treba jen 14 dni
mě by spíš zajímalo, kolik těch kolonistů v těch lodích za těch 6 tisíc let vůbec přežije, při povaze lidstva bych tipovala, že se to všecko do pár stovek let na tý jedný lodi povraždí