Vzhled Neptunu se před třemi lety změnil: Kam se poděly mraky?

Charakteristický vzhled Neptunu se před třemi lety změnil. Už totiž nemá bílé mraky, které zdobily jeho azurový vzhled. Podle nové studie to pravděpodobně souvisí se sluneční aktivitou a množství ultrafialového záření, které k osmé planetě Sluneční soustavy směřuje. Zda se ale vědci nepletou ukážou až další pozorování. 

Řídké bílé chomáče plující na nekonečné modři. Tak známe po desítky let vzhled Neptunu, osmé a nejvzdálenější planety Sluneční soustavy. V roce 2019 však začala jeho oblaka ze záhadných důvodů mizet a o rok později už po nich nebylo ani památky.

Vědci neměli ponětí o tom, co se v atmosféře Neptunu odehrává. Nyní však věří, že to souvisí se sluneční aktivitou, upozornila televize CNN. Podezřelé souvislosti vypozorovali v datech z téměř třech desítek let.

Obrázek: Vzhled Neptunu se před třemi lety změnil: Kam se poděly mraky?

Neptun přišel o své charakteristické mraky v roce 2020. Zdroj: Pixabay

Výzkum publikoval časopis Icarus. Neptun na samotném okraji Sluneční soustavy ve vzdálenosti 4,5 miliardy kilometrů od Slunce aktuálně dostává pouze tisícinu slunečního světla, které dopadá na Zemi.

Experti k pozorování použili data z Hubbleova vesmírného dalekohledu, Keckových dalekohledů a Lickovy observatoře. Sledovali v nich změny z let 1994 až 2020. Zjistili největší aktivitu mraků na Neptunu v letech 2002 až 2015.

Potvrdí to až další pozorování

A nejnižší v letech 2007 až 2020. Nejnovější snímky ukázaly, že se mraky nevrátily ani po čtyřech letech. Neptun je na Slunci závislejší, než si vědci mysleli. Sluneční aktivita odpovídá míře oblačnosti na Neptunu.

Slunce dosáhlo vrcholu své aktivity dva roky před dvěma nejoblačnějšími léty Neptunu. V letech nízké oblačnosti byla sluneční aktivita blízko svého minima. Dostatečně silné sluneční záření může podle studie spouštět fotochemickou reakci, která vytváří na Neptunu oblaka.

Obrázek: Vzhled Neptunu se před třemi lety změnil: Kam se poděly mraky?

Oblačnost na Neptunu souvisí podle vědců s cyklem Slunce. Foto: Pixabay

Vědci si povšimli dvouletých odstupů mezi vrcholem slunečního cyklu a zvýšenou oblačností na Neptunu, což může podle nich souviset právě s fotochemií v horních vrstvách atmosféry, která potřebuje k vytvoření mraků čas.

Správnost těchto závěrů však potvrdí následný vrchol sluneční aktivity, který nastane za tři roky. „Tato pozoruhodná data nám poskytují dosud nejpřesvědčivější důkaz, že oblačnost Neptunu koreluje se slunečním cyklem,” prohlásila astronomka a spoluautorka studie Imke de Paterová.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší