NASA pátrá za pomoci satelitu TESS po exoplanetách, mezi kterými může být řada těles podobných Zemi. Od začátku mise v roce 2018 objevil přes 2 200 planet, a to včetně takových, které se svým složením podobají Zemi.
Kamenné planety ve vhodné vzdálenosti od svých hvězd mohou být místem vhodným pro život tak, jak jej známe na planetě Zemi. Satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) z produkce agentury NASA měl za dva roky trvající misi nalézt kolem 1 600 planet. Tento cíl se vědcům povedlo překonat.
Díky Vesmírnému dalekohledu Jamese Webba uvidíme mnohem víc
Některé objevy jsou přitom doopravdy zajímavé a vědecky přínosné. NASA z detekovaných těles vybrala řadu pro další pozorování. Kupříkladu kamenná planeta TOI-700 d se nachází „pouhých“ 100 světelných let od Země, což je ve vesmírném měřítku doopravdy málo. Planeta LHS 3844 b pro změnu vyniká svou krátkou dobou oběhu kolem hvězdy (pouhých 11 hodin) a planeta s označením TOI 1690 b je vzácným přeživším po přeměně hvězdy v rudého obra.
Satelit je pro NASA jakýmsi tipařem, který předává tipy na zajímavé objekty k dalšímu pozorování. Na řadu z nich si vědci z NASA posvítí díky Vesmírnému dalekohledu Jamese Webba, který má být vypuštěn již v říjnu 2021 a nahradit dosluhující Hubbleův teleskop.
Jsme ve vesmíru sami? Planet je spousta
Objevy satelitu TESS poukazují na zajímavý fakt. I přes poměrně nízký vzorek přibližně 200 000 planet bylo objeveno přes 2 200 různorodých planet. Lze tak předpokládat, že soustavy podobné té naší nejsou ve vesmíru vzácností. Lidstvo by se tak mohlo dozvědět mnohé o tom, zda je ve vesmíru skutečně život vzácný, nebo je naopak naprosto běžný. Známý fermiho paradox by tak mohl dostat řadu odpovědí na některé položené otázky.