Nový výzkum potvrdil vulkanickou aktivitu na Venuši. To dělá z 2. planety naší soustavy jediné místo ve Sluneční soustavě, kde doposud dochází k lávovým erupcím.
Nově zveřejněný výzkum vedený asociací USRA dokazuje, že na Venuši neustále vytéká láva a dochází k tomu i v posledních několika letech. Již radarové snímky NASA z počátku 90. let potvrdily, že se jedná o planetu s vulkanickou aktivitou, kde dochází k proudění horké lávy.
Na Venuši jsou i dnes aktivní sopky
Po roce 2 000 potvrdila tato měření sonda Venus Express od evropské agentury ESA. Ta měřila množství infračerveného světla emitovaného povrchem Venuše během noci. Tato data umožnila vědcům rozlišit stáří lávových proudů. Data však nebyla dostatečně přesná. To se změnilo s výzkumem, který provedli Dr. Filiberto a jeho kolegové, kteří vyzkoušeli napodobit podmínky v atmosféře Venuše v jejich laboratoři.
Cílem bylo zjistit, jak se dané minerály mění a reagují postupem času. Experimenty ukázaly, že minerál olivín, hojně se vyskytující v čediči, reaguje s atmosférou a během několika týdnů dojde k jeho pokrytí oxidy železa – mangetitem a hematitem. Výzkum ukázal, že tekoucí láva na Venuši je poměrně mladá a planeta doopravdy má ještě dnes aktivní sopky.