Americký řetězec s rychlým občerstvením Dominos začal rozvážet svou pizzu zákazníkům až před dveře za využití samořiditelných dodávek Nuro R2. Přijdou kurýři o práci?
Automatizace a robotizace prostupuje většinou odvětví. V některých oblastech je příchod na první pohled pomalý, ale i přesto viditelný. Jednou z takových oblastí je doprava. O využití autonomních vozidel ve své taxislužbě mluví Uber, plán na autonomní taxislužbu má i automobilka Tesla a řada dalších. Jak varují analytici, řidiči budou jednou ze skupin ohrožených ztrátou zaměstnání a přinejmenším je čeká transformace do role operátorů vozidla.
Pokud si objednáte Domino’s pizzu v americkém Houstonu, přiveze vám ji vedle lidských kurýrů také robot. Společnost začala s autonomními rozvážkami tento týden, přibližně 2 roky po představení své vize. Podle vedení společnosti jde o zkušební provoz, který pomůže se získáním potřebných dat o chování zákazníků a vlivu automatizace na procesy v provozovnách.
Český robot je překvapivě levný: Mohl by roznášet balíčky i skákat do schodů.
Jak funguje robotický rozvoz jídla a nákupů?
Společnosti jako Nuro či Starship Technologies nabízí své roboty firmám jako je Domino’s či třeba český Rohlík.cz. Zákazník si objedná nákup a na jeho adresu je následně vysláno robotizované vozítko bez řidiče. Po příjezdu na místo odemkne zákazník chytrým telefonem nebo PIN kódem úložný prostor s nákupem a odebere si jej.
Většina projektů je zatím v pilotní fázi. Nuro jako jedna z mála firem dostala v USA výjimku na testování technologie v praxi. Největší překážkou zůstává legislativa v řadě zemí a cena technologie. I ta ale postupně klesá. Na vlastní technologii pracuje např. americký Ford.
@dominos and Nuro are serving up a hot new way to get your pie 🍕 Introducing autonomous delivery in Houston, TX! Beginning this week, select customers can choose to have their pizza delivered by Nuro’s R2 robot. #pizzatime #robots #autonomousdriving pic.twitter.com/NAi8h05yhh
— Nuro (@nuro) April 12, 2021
Vozítka k navigaci používají podobné systémy, senzory a prvky umělé inteligence, jako vozy automobilky Tesla. Samořídící vozítka jezdí bezpečnou rychlostí kolem 40 km/h. Detailněji jejich fungování popisujeme v článku První plně samořiditelný automobil na silnicích: Nuro R2 bude v USA dovážet potraviny zákazníkům do domu.
Robotizace postupně prostupuje i našimi domácnostmi. Běžné jsou již robotické vysavače a prvky chytré domácnosti. Výrobci jako Samsung pracují například i na projektu robotizované kuchyně, kde si zákazník vybere požadované jídlo a robot jej podle receptu sám uvaří.
Zdroj: Nuro