Novinky ze světa AI #30: Utajovaný projekt OpenAI, nový generátor videí a umělá inteligence v jaderné energetice

Minulý týden se v oblasti AI točil zejména okolo rošády Sama Altmana mezi OpenAI a Microsoftem, a některé dílčí úspěchy umělé inteligence tak zůstaly upozaděny. V dnešním souhrnu novinek ze světa AI vás o ně však neochudíme.

Kruh okolo odvolání Sama Altmana se uzavírá, na světlo světa však unikl záhadný projekt

Ještě nedávno jsme informovali o odchodu odvolaného šéfa společnosti OpenAI Sama Altmana do nově vznikajícího výzkumného týmu v rámci Microsoftu, a už je opět vše jinak. Altmanovi se podle všeho podařilo vykomunikovat dohodu se správní radou společnosti, takže se vrací do čela OpenAI. Stávající radu pak nahradí noví členové, kteří více sympatizují s názory staronového ředitele.

Velkou roli v Altmanově návratu pak sehráli sami zaměstnanci společnosti. Ti ve svém otevřeném dopise správní radě OpenAI vyhrožovali vlastním odchodem z firmy a přechodem k Microsoftu. Dopis podepsalo více než 700 zaměstnanců. Poprask však poodkryl i záhadný projekt Q*, jehož odhalení v rámci interní firemní komunikace mělo Altmanově odhalení předcházet. Objevují se spekulace o tom, že Q* by mohl být průlomem v oblasti obecné umělé inteligence (AGI), tedy takové formy AI, která by mohla plnohodnotně nahradit člověka v jakékoliv zvolené činnosti. Konkrétní oficiální informace o smyslu projektu G* se však na veřejnost zatím nedostaly.

Obrázek: Novinky ze světa AI #30: Utajovaný projekt OpenAI, nový generátor videí a umělá inteligence v jaderné energetice

Společnost OpenAI zažila jeden z nejrušnějších týdnů za posledních několik let. Změny se týkaly zejména staronového ředitele společnosti Sama Altmana. Zdroj: Unsplash

ChatGPT dostává podporu hlasového chatu. Upgrade je dostupný zdarma pro všechny

Ačkoliv se společnost OpenAI otřásla v posledních dnech doslova v základech, její nejúspěšnější produkt ChatGPT pokračuje ve své spanilé jízdě trhem s AI technologiemi. Po zářijovém oznámení podpory hlasové komunikace pro mobilní verzi tohoto populárního chatbota v rámci předplatného Plus a Enterprise se nyní funkce rozšíří i mezi neplatící uživatele. Díky voice chatu budete moci s umělou inteligencí komunikovat na bázi dynamických dialogů, přičemž svou odpověď získáte v podobě AI generovaného hlasu. Bude možné nastavit si celkem pět variant těchto strojových hlasů dle vlastního výběru. Funkce by podle všeho již měla být dostupná pro všechny, zatím se však objevují zprávy o tom, že do všech zařízení ještě nedorazila. Adaptace na nový systém se tak vzhledem k aktuální situaci v OpenAI možná trochu opozdí.

Startup Stability pracuje na vývoji AI generátoru videí

Společnost Stability AI se již několik let angažuje v oblasti syntetických médií a uměle vytvořeného obsahu. Nedávno pak vstoupila na trh AI generátorů videí, když představila svůj nástroj s názvem Stable Video Diffusion. Jde o open source platformu, která dokáže na základě textových podnětů uživatele generovat celá videa. Podle zástupců Stability jejich generátor již nyní překonává některé zaběhnuté modely, které jsou na trhu dostupné. S ohledem na tyto úspěchy by se tak Stable Video Diffusion mělo dočkat další podpory a vývoje, zejména pak v oblasti vytvoření jednotného ekosystému napojeného například na generátor obrázků Stable Diffusion, který je taktéž produktem startupu Stability.

Obrázek: Novinky ze světa AI #30: Utajovaný projekt OpenAI, nový generátor videí a umělá inteligence v jaderné energetice

Nový nástroj Stable Video Diffusion by mohl být revolucí v oblasti AI generovaných videí. Zdroj: Unsplash

Umělá inteligence dokáže uhlídat jaderný reaktor před přehřátím

S pokroky a vývojem v oblasti AI nachází umělá inteligence uplatnění už i například mezi jadernými inženýry. V této sféře však zatím chybí dostatek specializovaných srovnávacích systémů, tzv. benchmarků, které by mohly jadernému energetickému průmyslu přinést skutečné solidní vědecké a technické využití. Za tímto účelem tak nedávno vznikla nová pracovní skupina expertů s cílem tento AI benchmark vyvinout. Hlavním úkolem skupiny bude nastavit míru spolehlivosti předpovídání kritického tepelného toku, který je jedním z hlavních bezpečnostních rizik jaderného reaktoru. Do akce se zapojují zástupci 16 světových zemí, což jen umocňuje globální zájem o inkorporaci umělé inteligence do sféry jaderné energetiky.

Obrázek: Novinky ze světa AI #30: Utajovaný projekt OpenAI, nový generátor videí a umělá inteligence v jaderné energetice

Umělá inteligence by mohla hrát důležitou roli v zabezpečení jaderných reaktorů v elektrárnách. Zdroj: Unsplash

Itálie opět vyšetřuje zneužití dat ze strany AI. Letos již podruhé

Italský úřad pro ochranu osobních údajů ve středu 22. informoval o zahájení vyšetřování z důvodu podezření z nelegálního shromažďování údajů (tzv. web scrapingu) pro strojové učení a trénink umělé inteligence. Zatím nepadla žádná konkrétní jména společností, která by se těchto aktivit měla dopouštět, a vyšetřování by se tak mělo do jisté míry dotknout všech subjektů podnikajících v Itálii v oblasti vývoje AI. Italské úřady tak vyzvaly také odborníky o sdělení svých názorů a postojů k této problematice.

Není to přitom poprvé, co se Itálie jako první evropská země v tomto rozsahu angažuje v regulaci umělé inteligence. V březnu 2023 v zemi došlo ke globálnímu zákazu používání chatbota ChatGPT kvůli obavám z porušování soukromí. Itálie se navíc v tomto týdnu spolu s Francií a Německem dohodla na společných snahách o omezení AI. Lze tedy předpokládat, že směr této dohody do značné míry ovlivní i výsledky výše uvedeného šetření.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Úvodní fotografie: AI DALL-E

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu