Ruská hybridní válka v praxi: Vrbětice nejsou výjimkou, ale strategií

Rusko v jistém smyslu předběhlo dobu. Žádná jiná země nedokázala tak rychle ovládnout umění digitálních dezinformací, kybernetických útoků a reálné agrese jako právě federace Vladimira Putina.

Odhalení, že šest let starý výbuch ve Vrběticích byl způsoben ruskými agenty, byl veřejností neočekávaný včetně většiny novinářů, o tom není pochyb. Nejde však o překvapení v pravém slova smyslu – sabotáž ve Vrběticích spojená s dvojnásobnou vraždou (byť velmi pravděpodobně nechtěnou) je klasickou ruskou strategií.

Už několik let agenti české kontrarozvědky BiS před aktivitami Ruska varují, a k tomu státní NÚKIB aktivně a často připomíná kybernetické formy boje, které federace v Česku i jinde provádí.

Obrázek: Ruská hybridní válka v praxi: Vrbětice nejsou výjimkou, ale strategií

Zdroj: Pixabay

Stará válka, nové metody

Vskutku, když Sovětský svaz zkolaboval a jeho předstíraná vojenská síla se rozpadla jako domeček z karet, nové ruské vedení neotálelo a transformovalo své rozpínavé snahy do nových bojišť – a do nového prostoru, kterým je svět kybernetický,

Dezinformace není radno podceňovat. Střet na Ukrajině a okupace Krymu armádou Ruské federace, která trvá dodnes, je do značné míry formován armádami internetových trollů na sociálních sítích, dezinformačních serverech, chatovacích místnostech a vůbec všude, kde lidé pátrají po informacích, nebo kde se jim je dá snadno podstrčit.

Není dobré zjednodušovat tvrzení na to, že by snad internet byl válečným polem sám o sobě, to vůbec ne. „Pouze“ umožňuje šířit propagandu, dezinformace, polopravdy a manipulaci na úrovni, která přesahuje veškeré metody dostupné v minulosti. Informace jsou moc, a ovládat informace znamená ovlivňovat nálady ve společnosti; a tím stupňovat tlak na oponenty, ať už jsou kdokoliv, a je jedno zda jde o rovinu státoprávní nebo ekonomickou. Překrývají se.

Vrbětice nejsou výjimkou, a ani nebudou. Je to jen další oběť hybridní války, velkou šachovou hrou, kterou Rusko hraje s NATO a jejími členskými státy.

Vrbětice, stejně jako otrava Sergeje Skripala nebo jiné akce ruské vojenské rozvědky či „příhoda“ s předákem ruské opozice Alexeje Navalného, jsou součástí konceptu, který nazýváme hybridní válka – a ve kterém je Rusko v současnosti dominantní silou, i díky bezohlednosti a nemilosrdnosti interních a zahraničních operací východního obra.

Obrázek: Ruská hybridní válka v praxi: Vrbětice nejsou výjimkou, ale strategií

Zdroj: Pixabay

Jak dokládají data společností jako FireEye, ESET, Kaspersky (který je paradoxně firmou sídlící v Moskvě) a Brianem Krebsem, Rusko stojí za podstatnou částí velkých kybernetických útočných kampaní, spolu s Čínou a Íránem. Ofenzivní kybernetické útoky jsou mířeny i proti ruským hackerům, spíše však až v poslední době, kdy i západní státy rozjíždí obranné a ofenzivní kybernetické strategie.

Konvenční válka je překonaným konceptem

Asymetrický boj, který je pro hybridní válkou spolu s mezinárodním terorismem rovněž klíčový, se projevuje hlavně na Ukrajině. Ruské síly bojující v Donbasu a na dalších územích na východě Ukrajiny nikdy země nepřiznala jako vlastní muže nebo členy ozbrojených sil, přestože tak byli opakovaně identifikováni. „Ukrajinští separatisté“ však minimálně od září 2015 operují pod přímým velením důstojníků ruské armády, kteří jsou samozvanými dobrovolníky na ukrajinském území. To konec konců uveřejnila i ruská státní zpravodajská agentura TASS.

S tím konec konců souvisí i neustálé popírání ruské agrese ze strany místních médií. NATO, USA, „Západ“ a vlastně všichni kromě Ruska jsou vždy ti špatní, agresoři, kteří neustále ohrožují Rusko, a především ruské občany, kteří jen chtějí žít své životy v zemi plné radosti a štěstí, popíjet vodku a pracovat. Je to primitivní koncept dezinformací, ale takový, který země dokázala dovést do naprosté dokonalosti – takové, že jí věří nejen občané země, ale leckdy i občané cizích zemí. Momentálně se ruské dezinformační brigády prioritně zaměřují na vakcíny, což je logické, odporem vůči očkování mohou oslabit USA a Evropu znatelně. Propagace Sputniku pak vede ke zlepšení veřejného mínění vůči Rusku, což je účinné obzvláště proti částem populace už dříve zmateným protichůdnými informacemi plynoucími z nejasných tvrzení vlády a dezinformačních serverů.

Obrázek: Ruská hybridní válka v praxi: Vrbětice nejsou výjimkou, ale strategií

Zdroj: Pexels

Vrbětice nejsou výjimkou, a ani nebudou. Je to jen další oběť hybridní války, velkou šachovou hrou, kterou Rusko hraje s NATO a jejími členskými státy. Je to hra rozsáhlá a komplikovaná, hraná na desetiletí, a my jí porozumět můžeme jen těžko, pokud vůbec. Lepší potvrzení toho, že hybridní válka není jen jakousi paranoidní iluzí, než je propojení výbuchu ve Vrběticích se stejnými agenty GRU co otrávili Sergeje Skripala, už ovšem dostat nemůžeme.

Studená válka nikdy neskončila, jak jsme připomněli už před rokem.

Efektivní způsob boje proti dezinformacím zatím neodhalili ani politici, ani novináři, a v podstatě ani nikdo jiný. Nejefektivnějšími metodami by mělo být vzdělání a otevřená diskuze, oboje však s sebou nese úskalí a nedokonalosti, které se nedaří vyřešit. I dobře vzdělaný, inteligentní člověk, může snadno podlehnout dezinformacím. Do jisté míry jim podléháme všichni, i vlivem toho, jak fungují sociální bubliny podpořené efekty sociálních sítí a instantní komunikace.

Ve chvíli, kdy nevíme, čemu věřit – a to je pravým účelem dezinformací – je těžké vidět pravdu, ať už je jakákoliv. Pokud vůbec nějaká je, ale to už je spíše otázka na filosofy s přesahem do sociologie.

Komentář

10 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Carosone

A teď ještě, pane redaktore, tu O červené Karkulce! Tento režim si, zkrátka, myslí , že jsme všichni tak blbí, jak vy jste chytří!

Zdenek

Zdravím do Ruska, soudruhu. Autor jen popisuje realitu. I když se vám to v Kremlu nemusí líbit.

Zdeněk

Jen si posoudruhujte asi už vám to chybí.

Jaroslav Sládek

Chytří bejt nemusíme, stačí se nestydět za svuj názor a podepsat se

Carosone

A také by mě zajímalo, proč musí redaktor prezentovat své přitroublé politické názory na webu, který by s politikou neměl mít nic společného?! Nebo se mýlím? Politické školení si nechte do propagandistických plátků, jako jsou Novinky, Lidovky, Hospodářské noviny nebo iDnes!

Jan Benda

Pěkný článek, díky.

Dan

Možná by bylo lepší věnovat se těm technologiím než politice. Těm možná aspoň rozumíte.

kmp

Komentář byl pro porušení pravidel slušné diskuze odstraněn.

Carosone

Web, který mezi odborné články vsouvá hloupou politickou propagandu, fake news, si nezaslouží, aby byl vůbec čten. Proto doporučuji všem, aby takový propagandistický kanál ignorovali. Z těchto důvodů dnešním dnem ukončuji jeho odběr.

Marek Sikora

Já tedy v článku nic politického nevidím. A když, tak informace potvrzené i ruskou stranou. Jste nějaký přecitlivělý…

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků