Už dříve odložený start plánovaný na 31. říjen letošního roku se opět pozdrží, a to minimálně o několik týdnů.
Dalekohled by tak měl na oběžnou dráhu dostat někdy během listopadu nebo prosince. NASA sdělí přesné datum už později, nyní není jasné, kolik času navíc bude NASA potřebovat.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba je vysoce očekávaný, měl by lidstvu poskytnout zase o něco detailnější snímky vesmíru. Nahradí Hubbleův dalekohled, který bude prozatím fungovat v součinnosti s ním; někdy během tohoto desetiletí pravděpodobně, po dlouhé a úspěšné kariéře, přestane fungovat. Dalekohled Jamese Webba je ve všech ohledech pokročilejší.
Stopa ESA
Primárním kontraktorem NASA v tomto projektu je Northrop Grumman, zkušená aeronautická společnost; startovat bude z jediného evropského vesmírného střediska (které se, ironicky, nenachází v Evropě) z Francouzské Guayany. (Ta je územím Evropské unie a zámořským územím Francie, statutárně zcela srovnatelná s ostatními regiony. Proto se, technicky vzato, stále jedná o evropské středisko, byť na jiném kontinentu.)
Start z Guayany je naplánován vlivem výhodné pozice u rovníku, která umožňuje lepší akceleraci nosných raket. Po přesunutí dalekohledu na startovací plošinu kosmodromu Kourou bude trvat dalších 55 dní, než bude připraven ke startu.
Do vesmíru má dalekohled navíc vynést raketa Ariane 5, která je raketou budovanou pro potřeby Evropská kosmické agentury francouzskou společností Arianespace; ESA tak má na Vesmírném dalekohledu Jamese Webba znatelný podíl. Celkově je dalekohled společným projektem mezi NASA, ESA a Kanadskou kosmickou agenturou.
Zdržení se už dalekohled dostal opravdu hodně, původně měl být hotový již v roce 2007. Po 14 letech se tak očekávaných pár týdnů čekání zdá již zanedbatelných.
Zdroj: ArsTechnica