Zprávy z Marsu: Vozítko Perseverance uspělo s odběrem vzorků, voda na planetě byla

Vozítko NASA Perseverance na Marsu konečně úspěšně odebralo dva vzorky hornin a vědci již z prvních analýz hlásí nové poznatky. 6. září došlo k odebrání prvního vzorku, pojmenovaného „*Montdenier“ a 8. září rover odebral druhý s názvem „Montagnac“.

Analýza hornin, z nichž byly odebrány vzorky Montdenier a Montagnac, může vědeckému týmu pomoci sestavit časovou osu vývoje oblasti, která byla poznamenána vulkanickou činností a obdobími trvalé vody. Perseverance totiž svůj výzkum provádí v kráteru se slovanským názvem Jezero.

Vypadá to, že první analýza horniny ukazuje na potenciálně trvale obyvatelné prostředí,“ řekl Ken Farley z Caltechu, vědecký pracovník projektu mise, kterou vede Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v jižní Kalifornii. „Je to velká věc, voda tam byla dlouhou dobu.

Hornina, z níž pochází první vzorky, má čedičové složení a může být produktem lávových proudů. Přítomnost krystalických minerálů ve vulkanických horninách je zvláště užitečná při radiometrickém datování. Vulkanický původ horniny by mohl vědcům pomoci přesně datovat dobu jejího vzniku. Každý vzorek může posloužit jako součást větší skládačky, která když se seřadí ve správném pořadí, dá dohromady časovou osu nejdůležitějších událostí v historii kráteru. Mezi tyto události patří vznik kráteru Jezero, vznik a zánik jezera s vodou a nejrůznější změny klimatu planety v dávné minulosti.

Minerální soli jako časové kapsle

V těchto horninách byly navíc objeveny soli. Tyto soli mohly vzniknout při průtoku podzemní vody, která změnila původní minerály v hornině, nebo pravděpodobněji při vypařování kapalné vody, po kterém zůstaly soli. Minerály solí v těchto prvních dvou skalních jádrech mohly také zachycovat drobné bublinky dávné marťanské vody. Pokud jsou přítomny, mohly by sloužit jako mikroskopické časové kapsle a nabídnout informace o historickém klimatu a obyvatelnosti Marsu. Minerály soli jsou známé i na Zemi pro svou schopnost uchovávat stopy dávného života.

Vědecký tým mise Perseverance již věděl, že jezero kdysi kráter se stejným jménem skutečně vyplňovalo; jak dlouho tomu tak bylo ale doposud nebylo jisté. Vědci nemohli vyloučit možnost, že jezero Jezero bylo „bleskovou událostí“: povodňové vody mohly impaktní kráter rychle zaplnit a vyschnout například během 50 let.

Úroveň změn, které vědci zjistili v odebrané hornině, naznačuje, že podzemní voda byla přítomna po delší dobu.

Obrázek: Zprávy z Marsu: Vozítko Perseverance uspělo s odběrem vzorků, voda na planetě byla

Vzorky z kráteru Jezero pomohou objasnit, jak dlouho byla voda v dané oblasti. S odběrem vzorku mělo vozítko nejprve problémy. Zdroj: Se souhlasem NASA/JPL-Caltech

Tato podzemní voda mohla souviset s jezerem, které se kdysi nacházelo v kráteru, nebo mohla putovat horninami dlouho poté, co jezero vyschlo. Ačkoli vědci zatím stále nedokážou říci, zda vody, které změnily tyto horniny, byly v lokalitě přítomny desítky tisíc nebo miliony let, mají nyní větší šanci, že zde byla dostatečně dlouho na to, aby se oblast v minulosti stala přívětivější pro vývoj mikroskopického života.

Tyto vzorky mají vysokou hodnotu pro budoucí laboratorní analýzy na Zemi,“ řekl Mitch Schulte z NASA. „Jednoho dne budeme možná schopni zjistit posloupnost a časový průběh environmentálních podmínek, které minerály této horniny představují. To pomůže zodpovědět velkou vědeckou otázku ohledně přítomnosti a historie kapalné vody na Marsu.

Příští zastávka: Jižní Séítah

Perseverance v současné době pátrá na dně kráteru po vzorcích, které bude možné dopravit na Zemi a odpovědět tak na zásadní otázky o historii Marsu. Slibné vzorky jsou zapečetěny v titanových trubicích, které vozítko nese ve svém podvozku. Tam budou uloženy, dokud je Perseverance nevysadí, aby je vyzvedla některá z budoucích misí.

Perseverance pravděpodobně později v průběhu mise vytvoří několik „skladišť“, kam bude vysazovat vzorky, které budoucí mise přiveze na Zemi. Existence většího množství těchto míst zvyšuje pravděpodobnost, že cenné vzorky se jednoho dne skutečně dostanou Zemi.

Obrázek: Zprávy z Marsu: Vozítko Perseverance uspělo s odběrem vzorků, voda na planetě byla

Vozítko Perseverance na povrchu Marsu. Zdroj: Se souhlasem NASA/JPL-Caltech

Další pravděpodobné místo, kde Perseverance odebere vzorky, je vzdáleno pouhých 656 stop (200 metrů) v oblasti South Seítah, což je řada hřebenů pokrytých písečnými dunami, balvany a úlomky hornin, které Farley přirovnává k „rozbitým talířům“.

Nedávno vyvrtaný vzorek roveru představuje pravděpodobně jednu z nejmladších vrstev hornin, které se nacházejí na dně kráteru Jezero. Jižní Séítah je naproti tomu pravděpodobně starší a poskytne vědeckému týmu lepší časovou osu pro pochopení událostí, které formovaly dno kráteru včetně jezera samotného.

Vozítko Perseverance na Marsu střílí laserové paprsky: Co díky nim zjistilo?

Vozítka a sondy se brzy odmlčí kvůli sluneční konjunkci

Počátkem října se všechny mise na Marsu na několik týdnů odmlčí, což je ochranné opatření v období tzv. marsovské sluneční konjunkce. Země a Mars se budou vůči sobě v zákrytu Slunce a mohlo by tak docházet k rušení komunikace s řídícími středisky na Zemi. Vozítko Perseverance bude pravděpodobně vrtat v Jižním Seítahu až někdy po tomto období.

Zdroj: NASA

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Alois

Hledat stopy ET života v sopečné hornině je nesmysl. Pokud by tam vůbec někdy život byl je třeba hledat jeho stopy v horninách vzniklých sedimentací ve vodním prostředí. Tedy ve vrstvách plátů jako je příkladně Barrandov, což doufejme bude realizován v dalších pokusech, pokud ovšem rover tyto zkamenělé usazeniny skutečně… Číst více »

Hecrec

A kdo říkal že tam hledá život?

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu