Kdy se vyplatí telefon prodat a jakou hodnotu má po roce používání? Podle zajímavého průzkumu méně než poloviční. Podařilo se také zjistit, jaké značky ztrácí na hodnotě nejrychleji a jaké naopak nejpomaleji.
Stejně jako nové auto začíná ztrácet hodnotu ve chvíli, kdy s ním vyjedete z prodejny, i telefony se začnou znehodnocovat, jakmile je vybalíte z krabice. Jen některé se znehodnocují mnohem rychleji než jiné.
Výroční zpráva o znehodnocení telefonů, kterou připravila britská služba MusicMagpie zabývající se prodejem použitých věcí, porovnává hodnoty u nejoblíbenějších smartphonů od společností Apple, Samsung, Google, OnePlus a Huawei po dobu tří let od data uvedení zařízení na trh.
Během 16 měsíců přijdete o 50 % hodnoty
Z průzkumu vyplynulo, že se 61 % lidí nezbaví svého starého zařízení současně s upgradem a na prodej čeká přibližně šestnáct měsíců. Během této doby jejich zařízení ztratí 50 % své hodnoty.
16 % lidí, kteří s výměnou starých telefonů otálejí, si neuvědomuje, jaký vliv to bude mít na hodnotu jejich telefonu, a další desetina (10 %) si myslí, že za svůj telefon dostane více peněz, čím déle bude čekat.
Třetina (33 %) majitelů telefonů ve Spojeném království své staré telefony vůbec neprodává, což znamená, že jim leží doma a dále ztrácejí na hodnotě dokud neskončí na skládce. Tato čísla se zvyšují u starších generací – 42 % majitelů telefonů ve věku 45 let a více se vůbec nezbavuje svých starých telefonů.
Jaké značky ztrácí na hodnotě nejrychleji?
Z údajů o prodaných zařízeních můžeme zjistit, které značky telefonů si udržují svou hodnotu nejlépe. Pro fanoušky iPhonů máme dobrou zprávu, Apple si stále drží první místo. Průměrně ztrácejí iPhony 41 % své hodnoty během 12 měsíců po uvedení na trh a 60 % do konce dvouletého záručního období.
Na druhém místě je Samsung, jehož telefony ztratí během 12 měsíců od uvedení na trh v průměru 64 % své hodnoty, přičemž po 24 měsících se toto číslo zvýší na 77 %.
Telefony OnePlus ztrácejí po 24 měsících v průměru 78 % své hodnoty a telefony Google ztrácejí po 24 měsících od uvedení na trh v průměru 83 % hodnoty, čímž poráží Huawei s 87 %. Nutno podotknout, že Huawei má pravděpodobně čísla zkreslená kvůli probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou. Pro poslední roky jsou však čísla nepochybně platná.
Kdy prodat starý mobil?
Podle zveřejněných dat je nejlepší prodat staré zařízení hned jak je to možné. To určitě není překvapivé zjištění. Po 3 letech používání je už cena použitého telefonu spíše symbolická. Stále platí, že modely od Apple lépe prodáte i po několika letech používání, což o Android zařízeních nehledě na výrobce nejde říct.
Vliv na cenu má samozřejmě i uvedení nových modelů. Kdo chce z hodnoty vytěžit maximum, měl by starý telefon vydat ještě před uvedením nového modelu na trh. Modelový příklad ukazuje, že v posledních čtyřech letech klesla při uvedení nového iPhonu na trh hodnota jeho předchůdců jen během prvního měsíce přibližně o 10 % a po třech měsících v průměru o 23 %. Když byl v roce 2020 uveden iPhone 12, způsobil pokles hodnoty iPhonu 11 o 16 % za pouhý 1 měsíc a iPhonu 11 Pro o 22 % po 3 měsících.