Rozhovor o Česku a vesmírném průmyslu: Naše firmy vyvíjí sondy i planetární obranu

Česká republika je v posledních letech čím dál více spojována s vesmírným průmyslem. Není proto divu, že u nás vzniká řada vesmírných startupů, firem dodávajících pro přední světové agentury i firem, které jejich snažení podporují. S Terezou Kubicovou z jsme si povídali o tom, jak si naše malá země stojí v oblasti vesmírného průmyslu, jaké zajímavé projekty tu vznikají i o tom, proč se o nich tak málo mluví.

Obrázek: Rozhovor o Česku a vesmírném průmyslu: Naše firmy vyvíjí sondy i planetární obranu

Tereza Kubicová je ředitelka interních projektů ve společnosti CzechInvest, předsedkyně Řídícího výboru ESA BIC Prague a spoluzakladatelkou vesmírného festivalu Czech Space Week. Festival, jehož čtvrtý ročník nedávno skončil, přinesl spoustu zajímavostí nejen pro nadšence do vesmíru a vesmírných technologií. Foto: Se souhlasem Terezy Kubicové

Česká republika a vesmírný průmysl, zní to až neuvěřitelně. Jaké lokální firmy a instituce považujete v tomto směru za nejzajímavější?

Jenom odpověď na tuto otázku by stačila na samostatný článek, možná i knihu . České republika je v oblasti kosmických aktivit velmi aktivní již dlouhé roky. Máme přes 60 kosmických firem a celou řadu vědeckých a výzkumných organizací. Je velice těžké mezi nimi vybrat, zajímavé jsou bezesporu všechny – z mého pohledu je zajímavé už jen to, že spadají do „space“ sektoru. Pokud si mám vybrat několik příkladů, tak z firem hodně obdivuji S.A.B Aerospace, který sice má matku v Itálii, ale to co jeho šéf dokázal udělat v České republice je neuvěřitelné – kromě fantastických projektů, na kterých pracují, se věnují činnostem jako je organizace soutěží, inspirace mládeže a dětí. Obecně toto téma velmi popularizují.

Mimo jiné stojí za založením Brno Space Clusteru, což je určitě další instituce, kterou bych zmínila – sdružuje totiž české organizace a instituce, které buď přímo působí v kosmickém sektoru nebo se jedná spolupracující partnery a stakeholdery. Další firmou, jejíž aktivity jsou hodně působivé, je OHB Czechspace – opět se nejedná o firmu, která by samovolně vznikla v České republice, ale je to dcera firmy OHB (jeden z největších gigantů na poli kosmického průmyslu v Evropě).

Firma OHB Czechspace se mimo jiné podílí na výrobě rakety Ariane 6 a také na mé oblíbené misi HERA – řečeno velice laicky: je to mise na planetární obranu a v podstatě se zde jedná o simulaci odklonění asteroidu mířícího k Zemi. Česká republika se tedy podílí na misi, o které si většina lidí myslí, že existuje pouze ve filmech s Brucem Willisem  Další zajímavostí na této misi je to, že se na ní podílí jak Evropa, tak USA – tedy ESA i NASA.

Určitě bych ráda uvedla celou řadu dalších firem, jako je Frentech Aerospace nebo celá řada start-upů, které jsme podpořili v našem kosmickém inkubátoru, ale jak jsem řekla na začátku, to by bylo na knížku.

Mnoho lidí o úspěchu našich firem ve vesmírném průmyslu vůbec neví. Čím to podle vás je?

Přijde mi, že je to dobou, ve které žijeme. Je strašně těžké přesvědčit média, aby psala o úspěších, když všichni prahnou po skandálech. Zprávy jsou dneska jako černá kronika a jediná pozitivita, o které se píše a mluví všude, je ta covidová. Samozřejmě tím nechci nic zlehčovat nebo zesměšňovat, jen si myslím, že by bylo fajn i široké veřejnosti ukazovat, jak jsme dobří třeba právě v kosmickém průmyslu. Některé úspěchy jsou totiž opravdu významné a myslím, že by řadu lidí opravdu zaujaly. Problém je ale také v tom, že se většinou jedná o hodně složitá témata a je třeba je veřejnosti zjednodušit. Na tom se třeba díky organizaci Czech Space Weeku snažíme pracovat.

Obrázek: Rozhovor o Česku a vesmírném průmyslu: Naše firmy vyvíjí sondy i planetární obranu

Foto: Se souhlasem Czech Space Week

Právě skončil čtvrtý ročník Czech Space Week, co zajímavého přinesl a v čem se lišil oproti minulým ročníkům?

Czech Space Week 2021 přinesl novinky hned v několika ohledech – jednalo se o první „hybridní ročník“ – některé akce proběhly online a jiné offline. Dále jsme letos opět organizovali průmyslový den, ale tentokrát nebyl pouze pro české firmy, ale přivítali jsme zástupce dalších států – primárně zemí V4. Po loňském úspěchu jsme velice jsme rozšířili program pro děti a také jsme do programu zakomponovali unikátní akci – promítání lunárního roveru a nové Prahy na měsíci, spojenou s tiskovou konferencí.

Celkově bych ráda představila realizované akce a pokusím se je alespoň trošku zhodnotit…

CSW začal už 5.11. akcí EUSPA Open Space – v přechozích ročnících se jednalo o GSA Open Days (GSA je předchůdce EUSPA = Agentury EU pro kosmický program). Klasicky se jedná o velice zajímavou prohlídku vnitřních prostor agentury, kam se veřejnost jen tak nedostane. Nicméně kvůli covidových opatřením letos proběhla akce pouze před budovou, kde si zaměstnanci EUSPA připravili informační panely byli k dispozici pro dotazy a diskuze. I když byly panely moc hezké, vím, že lidem bylo líto, že se nemohli podívat do vnitřních prostor. Třeba to vyjde příští rok!

V pondělí 8.11. jsme zahájili Czech Space Week naprostou novinkou ve virtuální realitě! Space architekt Tomáš Rousek ze studia XTEND Design London představil ve VR studiu Virtuplex model Nové Prahy na Měsíci a unikátní koncept lunárního roveru LUNIAQ!

Na akci, která byla zároveň symbolickým zahájením letošního ročníku Czech Space Week se kromě novinářů sešli zástupci řady institucí, které hrají významnou roli na poli kosmických aktivit. Ministerstvo dopravy a zároveň agenturu EUSPA reprezentoval Václav Kobera, mého zaměstnavatele a druhého hlavního organizátora agenturu CzechInvest generální ředitel Patrik Reichl, generálního partnera ALV pak prezident této asociace Josef Kašpar a nechyběl například ani Pavel Dobeš z OHB Czechspace či Petr Kapoun jako zástupce SAB Aerospace a Brno Space Cluster. Všechny přítomné potěšil krátkým vystoupením i Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro spolupráci s EUSPA a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Tato akce byla všemi přítomnými hodnocena jako skvělý zážitek a shodli jsme se na tom, že i v dalším ročníku chceme vymyslet něco podobného.

Ještě tentýž den, tedy v pondělí, probíhalo několik online akcí – dopoledne patřilo dětem (stejně jako všechny ostatní dny), odpoledne proběhla konference Gate2Space a večer proběhl přímý přenos naší již tradiční akce Space 4 Women. Ta poslední zmíněná si klade za cíl představit kosmický sektor z pohledu žen, které v něm působí. Snažíme se touto cestou bořit stereotypy, že se jedná o čistě mužskou profesi a chceme ukázat holkám a dívkám, že space je cool a že hlavní je se nebát.

V úterý 9.11. proběhlo opět několik akcí pro děti: jako například Kosmická psychologie: Potřebují astronauti psychologa? nebo Kolik je planet? Jak astronomové v Praze „škrtali“ Pluto. Dále proběhlo několik fyzických akcí – od rána probíhala konference České uživatelské fórum Copernicus 2021 a v podvečer jsme pak organizovali konferenci ESA Space Solutions v pražském planetáriu. Poslední zmíněná akce byla unikátním konceptem, kde jsme představili několik novinek. Z našeho pohledu to byl především nový projekt, který jsme tímto dnem spustili a to ESA Ambassador, což je koncept, který v podstatě slouží k tomu, abychom nalákali do kosmického sektoru další hráče z nekosmického sektoru. Jak je z názvu patrné, ESA Ambassador je jeden člověk a toho, respektive tu, jsme tímto dnem také představili – je to Jana Kapounová, která se již 6 let v kosmických aktivitách pohybuje.

Další novinku představil náš hostitel Planetum – představili novou, zcela českou družici, kterou připravují a v příštím roce plánují její vypuštění na Falconu 9.

Obrázek: Rozhovor o Česku a vesmírném průmyslu: Naše firmy vyvíjí sondy i planetární obranu

Raketa Falcon 9 dokáže po úspěšném vynesení nákladu také přistát. Příští rok vynese i českou družici. Foto: Se souhlasem SpaceX

Celý večer se odehrával v duchu spolupráce s ESA a i celý název Space Solutions je v podstatě značka, která sdružuje 3 projekty, které právě díky nově spuštěnému ESA Ambassadorovi máme už i u nás. Kromě zmíněného se jedná o ESA Technology Transfer Brokera a právě kosmický inkubátor ESA BIC Czech Republic, který symbolicky ukončil první pětileté období a zahájil svou novou éru, ve které podpoří na 40 firem v průběhu dalších pěti let.

Poslední akcí, která se také v online prostředí odehrála také 9.11. byla diskuze Strážci vesmíru, ve které se představili 4 zástupci Ministerstva dopravy a to Vašek Kobera, Ondra Šváb, Pepa Šobra a Ondra Rohlík.  Naším cílem bylo ukázat veřejnosti, že právě oni jsou opravdovými superhrdiny českých kosmických aktivit, kteří jako delegáti do Evropské kosmické agentury (ESA) bojují za to, aby Česká republika byla na kosmické mapě světa hodně vidět.

Ve středu 10.11. kromě panelové diskuze, která probíhala offline v Brně v rámci Strojírenského veletrhu, proběhlo vše online. Opět byl velice pestrý program pro děti a mládež jako třeba Vesmírný příběh Krtka astronauta aneb kam se mohou krtci nebo lidé podívat do vesmíru? V 18 hodin pak proběhla Talkshow s naším hvězdným hostem Frankem Salzeberem na téma Give me some SPACE. Pořadem provedla Katka Syslová a myslím, že to opravdu stojí za vidění. Všechny online akce jsou totiž k dispozici a zájemci si je mohou pustit kdykoli.

Naším vrcholných dnem byl čtvrtek 11.11. – odehrával se totiž Středoevropský průmyslový den v Brně, v hotelu Passage. Průmyslový den má za cíl, aby si lidé z vesmírného průmyslu našli ty správné partnery pro své projekty, ale zároveň ukázat firmám mimo vesmírný sektor příležitost, stát se jeho součástí. Letošní Central Europe Space Industry Day & Brokerage byl navíc jedinečný tím, že zde nebyly jen české firmy, ale i firmy z Visegrádské čtyřky. Celkem jsme tedy přivítali více než 300 účastníků z 21 zemí.

A co vše bylo na programu?

  • Během celého dne běžely paralelně 3 stage, takže každý si vybral to své
  • Návštěvníci si mohli prohlédnout Space expo, kde prezentovalo 50 kosmických vystavovatelů
  • Mysleli jsme i na studenty, kteří se mohli informovat o stážích přímo u jednotlivých firem, ESA nebo EUSPA
  • Proběhla panelová diskuze na téma České družice v roce 2030
  • Došlo k představení přelomových mísí HERA a DART
Obrázek: Asteroid mířící na Zemi chce NASA odklonit nárazem sondy. Jak funguje DART?

DART se bude trefovat na rekordní dálku. Nebude to však poprvé, kdy sonda narazí do cizího tělesa. Foto: Se souhlasem NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

V pátek 12.11. proběhla unikátní talkshow s Petem Wordenem (bývalý ředitel Amesova výzkumného střediska NASA v Kalifornii, je uznávaným odborníkem na problematiku vesmíru – jak civilního, tak vojenského. Je autorem nebo spoluautorem více než 150 vědeckých prací z oblasti astrofyziky, kosmických věd a strategických studií a působil i jako vědecký spoluřešitel dvou kosmických vědeckých misí NASA a aktuálně je předseda nadace Breakthrough Prize Foundation). Tato diskuze probíhala online, ale pár nejrychlejších se mohlo účastnit i přímo přednášky a položit panu Wordenovi otázky. Rozhodně doporučuji tuto přednášku a následnou diskuzi zhlédnout.

Dále pak od pátku až do neděle probíhala Konference o výzkumu proměnných hvězd. Cílem konference je vytvářet vazby mezi profesionálními astronomy a astronomy amatéry působícími na poli výzkumu proměnných hvězd a exoplanet a rozvíjet nadšení u budoucích studentů astronomie a astrofyziky.

Z celého počtu 38 akcí jsem jich zmínila jen zlomek, takže si myslím, že i zpětně letošní Czech Space Week opravdu stojí za to.

Jak si stojí česká startupová scéna? Mají mladé firmy o vesmír zájem?

Na tuto otázku si po těch letech, co provozujeme kosmický inkubátor, troufnu říct ano. Zájem je mnohdy větší než je reálná schopnost uchazečů se do inkubátoru dostat – často totiž nesplňují základní podmínku, kterou je tzv. space connection = jasné využití kosmické technologie nebo materiálu. Nicméně zájem je a doufám, že tomu tak bude i v tomto období, které jsme právě zahájili.

Obrázek: Rozhovor o Česku a vesmírném průmyslu: Naše firmy vyvíjí sondy i planetární obranu

Česká republika a vesmírné technologie? Není to tak podivná kombinace, jak se může zdát. Zdejší průmysl patří odjakživa k těm nejlepším. Foto: Freepik, redakce inSmart.cz

Co na dobývání vesmíru nejvíce fascinuje vás? Kdyby byla možnost, letěla byste do vesmíru s některou ze společností nabízejících turistické lety?

Na vesmíru mě fascinuje v podstatě všechno  stejně jak je nekonečný vesmír, jsou nekonečné možnosti, kam se v tomto ohledu může lidstvo dostat. Kdybych dostala tuto nabídku, neváhala bych ani minutu. A třeba se mi to i povede – když se William Shatner mohl stát astronautem ve svých devadesáti letech, třeba se to povede i Tereze Kubicové, mám na to ještě 55 let :-).

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků