Ruské špionážní plavidlo se dalo do pohybu. Podle odborníků má na palubě technologie schopné přerušit podmořské kabely a odpojit tak Evropu od mezinárodního internetu.
Loď Jantar (Yantar) vstoupila do služeb ruského námořnictva v květnu roku 2015. Podle oficiálních informací ruské strany jde o vědeckou výzkumnou loď. Neoficiálně se podle odborníků podílí na špionáži. Loď o délce 107,8 metrů může nést dvojici miniponorek pro tříčlennou posádku, které jsou určené ke zkoumání podmořského dna. Ponorky jsou schopné ponoru do hloubky až 6 000 metrů. Panují obavy, že cílem plavidla je průzkum a špionáž u podmořských kabelů, přičemž díky ponorkám má být schopna tyto kabely dokonce přerušit.
Jantar je ruskou stranou popisována jakožto „plavidlo pro speciální účely“ nebo „oceánografické plavidlo“. Obecně je však považována spíše za špionážní plavidlo. Provozuje ji ruské Hlavní ředitelství pro podmořský výzkum (GUGI), které rovněž provozuje ruské ponorky pro „speciální mise“ (čtěte „špionážní mise“).
Záchranné mise i tajné úkoly
Po zmizení argentinské ponorky ARA San Juan byla loď Jantar v lednu 2018 vyslána do jižního Atlantiku. Zpočátku plavidlo jako běžná výzkumná loď sdílelo svou polohu, díky čemuž byla loď opakovaně spatřena v oblasti vedení podmořských kabelů spojujících Evropu s Amerikou. To se změnilo a od roku 2020 loď sdílení polohy podle potřeby vypíná. Pro necivilní plavidla neplatí stejná pravidla, díky čemuž mohou systém AIS (Automatic Identification System) vypínat v řadě případů.
Loď podle ruského parlamentu v minulosti lokalizovala např. dvě ruské stíhačky – Su-33 a MiG-29 – které se zřítily do Středozemního moře v roce 2016 během války v Sýrii. Jantar „včas vyzvedl tajné vybavení z obou letadel“, uvádí se ve zprávě.
Podezřelý pohyb u podmořských kabelů
V srpnu roku 2021 se loď pohybovala podél podmořských kabelů v britských námořních vodách. Tato situace se opakovala hned několikrát. Tehdy na její aktivity dohlíželo britské námořnictvo.
**OSINT**
Controversial Russian Spy Ship Yantar has left its base in Russian Arctic -> https://t.co/eUqGuLzGTLYantar is the 'special mission' ship reputed to be involved in spying on undersea internet cables pic.twitter.com/lt7BqkRKnu
— H I Sutton (@CovertShores) March 6, 2022
Nyní se loď podle satelitních dat dala do pohybu a vyrazila ze své základny v ruské Arktidě. Samozřejmě to nemusí nic znamenat, ale v kontextu s plánovanými kroky Ruska na odpojení od mezinárodního internetu, je nutné plavidlu věnovat větší pozornost. Ruská loď je pod dohledem zahraničních vojenských analytiků a lze předpokládat, že jejím aktivitám bude věnována zvýšená pozornost i nyní.
Případné přerušení podmořských kabelů by samozřejmě neznamenalo odpojení od internetu jako takové, ale případné zpomalení či výpadky služeb. Internet jako takový je totiž soustavou mnoha sítí, která se, i díky svým historickým kořenům v podobě armádní sítě ARPANET, těší velké odolnosti a decentralizaci. Nutno nicméně podotknout, že oprava podmořských kabelů není levnou záležitostí.
Rusko se připravuje na odpojení od mezinárodního internetu
Rusko se již několik let připravuje na scénář, kdy se odpojí od mezinárodního internetu. Ten se nyní pomalu stává realitou. Podle čerstvě zveřejněných informací musí být od 11. března všechny ruské stránky a služby přístupné z ruských hostingů a z ruského doménového prostoru, a být tak zcela nezávislé na připojení do zahraničí. V případě úplného odstřižení země od mezinárodního internetu by tak měl ruský internet Runet fungovat prakticky beze změn. Pro ruské občany se však stále více zatahuje pomyslná železná opona.
#Russia began active preparations for disconnection from the global Internet
No later than March 11, all servers and domains must be transferred to the #Russian zone. In addition, detailed data on the network infrastructure of the sites is being collected. pic.twitter.com/wOCdRqOJej
— NEXTA (@nexta_tv) March 6, 2022
Srážka s neovladatelným plavidlem by pomohla..
Zbloudilá mina…
Jen se z toho Ruska nepodelat.Uz tech zvastu o nem je pres prilis.Kdyz vrazdi zapadní staty je to v poradku,kdyz to dela druhy tak je konec sveta.Arogantní cynicky pohled.Pravdou,ale je ze Evropa uz davno potrebovala pres prsty.Svoji nadrazenosti uz dominovala az moc dlouho.Chystejte se na snízení zivotní urovne vsech.Drahota,ale neprichazi… Číst více »
Koukám, že pomatení flastenci už vylézají…