Ruská špionážní loď Jantar se dala do pohybu, dokáže odpojit Evropu od internetu

Ruské špionážní plavidlo se dalo do pohybu. Podle odborníků má na palubě technologie schopné přerušit podmořské kabely a odpojit tak Evropu od mezinárodního internetu.

Loď Jantar (Yantar) vstoupila do služeb ruského námořnictva v květnu roku 2015. Podle oficiálních informací ruské strany jde o vědeckou výzkumnou loď. Neoficiálně se podle odborníků podílí na špionáži. Loď o délce 107,8 metrů může nést dvojici miniponorek pro tříčlennou posádku, které jsou určené ke zkoumání podmořského dna. Ponorky jsou schopné ponoru do hloubky až 6 000 metrů. Panují obavy, že cílem plavidla je průzkum a špionáž u podmořských kabelů, přičemž díky ponorkám má být schopna tyto kabely dokonce přerušit.

Obrázek: Ruská špionážní loď Jantar se dala do pohybu, dokáže odpojit Evropu od internetu

Podmořské optické kabely jsou zásadní tepnou mezinárodního internetu. Proudí přes ně kolem 95 % mezikontinentálního internetového provozu, který má hodnotu kolem desítek miliard amerických dolarů denně. Podmořské kabely jsou pro mezinárodní internet klíčové. Stále totiž jde o nejspolehlivější a nejrychlejší cestu pro data. Foto: Se souhlasem TeleGeography

Jantar je ruskou stranou popisována jakožto „plavidlo pro speciální účely“ nebo „oceánografické plavidlo“. Obecně je však považována spíše za špionážní plavidlo. Provozuje ji ruské Hlavní ředitelství pro podmořský výzkum (GUGI), které rovněž provozuje ruské ponorky pro „speciální mise“ (čtěte „špionážní mise“).

Záchranné mise i tajné úkoly

Po zmizení argentinské ponorky ARA San Juan byla loď Jantar v lednu 2018 vyslána do jižního Atlantiku. Zpočátku plavidlo jako běžná výzkumná loď sdílelo svou polohu, díky čemuž byla loď opakovaně spatřena v oblasti vedení podmořských kabelů spojujících Evropu s Amerikou. To se změnilo a od roku 2020 loď sdílení polohy podle potřeby vypíná. Pro necivilní plavidla neplatí stejná pravidla, díky čemuž mohou systém AIS (Automatic Identification System) vypínat v řadě případů.

Obrázek: Ruská špionážní loď Jantar se dala do pohybu, dokáže odpojit Evropu od internetu

Loď Jantar má vlastní heliport a řadu pokročilého vybavení včetně dvojice ponorek pro práce na podmořském dně a sběr vzorků. Foto: Se souhlasem Topwar

Loď podle ruského parlamentu v minulosti lokalizovala např. dvě ruské stíhačky – Su-33 a MiG-29 – které se zřítily do Středozemního moře v roce 2016 během války v Sýrii. Jantar „včas vyzvedl tajné vybavení z obou letadel“, uvádí se ve zprávě.

Podezřelý pohyb u podmořských kabelů

V srpnu roku 2021 se loď pohybovala podél podmořských kabelů v britských námořních vodách. Tato situace se opakovala hned několikrát. Tehdy na její aktivity dohlíželo britské námořnictvo.

Nyní se loď podle satelitních dat dala do pohybu a vyrazila ze své základny v ruské Arktidě. Samozřejmě to nemusí nic znamenat, ale v kontextu s plánovanými kroky Ruska na odpojení od mezinárodního internetu, je nutné plavidlu věnovat větší pozornost. Ruská loď je pod dohledem zahraničních vojenských analytiků a lze předpokládat, že jejím aktivitám bude věnována zvýšená pozornost i nyní.

Případné přerušení podmořských kabelů by samozřejmě neznamenalo odpojení od internetu jako takové, ale případné zpomalení či výpadky služeb. Internet jako takový je totiž soustavou mnoha sítí, která se, i díky svým historickým kořenům v podobě armádní sítě ARPANET, těší velké odolnosti a decentralizaci. Nutno nicméně podotknout, že oprava podmořských kabelů není levnou záležitostí.

Rusko se připravuje na odpojení od mezinárodního internetu

Rusko se již několik let připravuje na scénář, kdy se odpojí od mezinárodního internetu. Ten se nyní pomalu stává realitou. Podle čerstvě zveřejněných informací musí být od 11. března všechny ruské stránky a služby přístupné z ruských hostingů a z ruského doménového prostoru, a být tak zcela nezávislé na připojení do zahraničí. V případě úplného odstřižení země od mezinárodního internetu by tak měl ruský internet Runet fungovat prakticky beze změn. Pro ruské občany se však stále více zatahuje pomyslná železná opona.

Zdroje: 1, 2, 3

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří

Srážka s neovladatelným plavidlem by pomohla..

jarda

Zbloudilá mina…

Petr

Jen se z toho Ruska nepodelat.Uz tech zvastu o nem je pres prilis.Kdyz vrazdi zapadní staty je to v poradku,kdyz to dela druhy tak je konec sveta.Arogantní cynicky pohled.Pravdou,ale je ze Evropa uz davno potrebovala pres prsty.Svoji nadrazenosti uz dominovala az moc dlouho.Chystejte se na snízení zivotní urovne vsech.Drahota,ale neprichazi… Číst více »

Pavelkov

Koukám, že pomatení flastenci už vylézají…

Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu