Americké Ministerstvo financí oznámilo trest pro Blender.io, službu na posílání anonymizovaných bitcoinových transakcí. Služba bude odtržena od amerického finančního systému.
Podle Ministerstva financí USA Blender.io umožnil vládě Severní Koreji „podporovat nekalé kybernetické aktivity a prát špinavé peníze z ukradených virtuálních aktiv“. Záznamy z blockchainových transakcí jsou obvykle veřejně dostupné, Blender.io však umožní jejich „skrytí“ díky smíchání všech přijatých bitcoinů.
Blender.io měla využít proslulá hackerská skupina Lazarus (APT38) k vyprání kryptoměn v hodnotě až 20,5 milionů amerických dolarů, které hackeři ukradli z krypto hry Axie Infinity. Celkové zisky zločinců z akce měly dosahovat až 625 milionů dolarů, pár milionů se ale americkým bezpečnostním složkám podařilo získat zpět.
Severokorejští Lazarus
Lazarus je dlouhodobě považován za napojený přímo na režim Severní Koreje a peníze získané z kybernetických útoků jsou významným zdrojem financí pro chudou zemi, která ale zisky utrácí za vývoj zbraní hromadného ničení a raket.
Blender.io není jedinou službu, kterou hackeři použili; kryptoměny z Axie Infinity byly primárně Ethereum a USDC, a Blender funguje pouze pro Bitcoin, tudíž někde musela nejprve proběhnout výměna. Není jasné, jaké služby přesně využili, vystopovat přesně se je nepodařilo.
Ministerstvo také tvrdí, že Blender pral peníze pro velké ransomwarové mafie jako Conti, Tickbot nebo REvil. Sankce firmě znemožní přístup k financím uloženým v USA a jakékoliv transakce s americkými firmami nebo občany – prát špinavé peníze ale teoreticky bude moct nerušeně dál.
Častější sankce?
Blender a další mixéry kryptoměn nejprve smíchají všechny vložené Bitcoiny dohromady a poté je náhodně redistribuují. Služby tohoto typu výrazně komplikují hledání ukradených peněz, neboť zatímco blockchain všechny transakce ukládá, mixéry tok peněz efektivně anonymizují, a jsou tak nesmírně užitečným nástrojem pro zločince.
Sankce uvalené na Blender a další podobné aktivity ale napovídají, že státní organizace o tomto problému vědí a budou se mu věnovat hlouběji; pravděpodobně regulacemi.
Je to v jistém smyslu střet dvou světů: Optimistického, kdy lidé využívají kryptoměny v bankami a státem neovládaném finančním systému, který jim umožňuje částečně anonymní, avšak plně bezpečné finanční transakce pro zboží, které potřebují. A toho reálného, kde se kryptoměny mimo jiné stávají nástrojem pro sankciované politiky, mafie a zločinecké organizace ke snadnému výdělku těžko vystopovatelných financí.