Ukrajina znovu postaví Mriju, největší nákladní letadlo na světě! Stejná ale nebude

Mrija byla symbolem už před svým zničením. Největší nákladní letoun světa ruští okupanti zničili na letišti v Hostomelu den po začátku invaze. Oprava podle odborníků není možná a snadnější by podle nich byla výroba nového kusu. To se nejprve jevilo jako nemožné. Nyní se ale zdá, že Ukrajina se podle slov prezidenta Zelenského o stavbu nového letounu doopravdy pokusí.

Ukrajina vynaloží veškeré úsilí potřebné ke vzkříšení letounu Mrija (Мрія, ukrajinsky sen), největšího nákladního letadla na světě Antonov An-225, které bylo zničeno během probíhajícího konfliktu na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil vzkříšení letounu za ambiciózní cíl, který světu ukáže, že Ukrajina i nadále stojí pevně na nohou. Letoun má být zároveň věnován obětem války a padlým pilotům. Pokud se vše podaří, dojde ke vzkříšení jednoho ze symbolů Ukrajiny.

Obrázek: Ukrajina znovu postaví Mriju, největší nákladní letadlo na světě! Stejná ale nebude

Zničený vrak letounu na letišti v Hostomelu. Foto: Se souhlasem KCSA, Oleksii Samsonov

Mrija byla nejen největším nákladním letadlem na světě, ale také shodou okolností jediným takovým letadlem, které kdy bylo postaveno. Mrija, navržená pro přepravu těžkých nákladů, jako byl například sovětský raketoplán Buran, byla dlouhá 83 m a ještě větší bylo rozpětí křídel, které činilo úctyhodných 88 metrů. Letoun byl vybaven šesti turboventilátorovými motory, z nichž každý byl při vzletu schopen vyvinout tah 51 600 liber. Letoun je držitelem několika rekordů. Jedním z nich je převoz nákladu o celkové váze 253 820 kg.

Kvůli nedostatku financí byl vyroben jediný kus

Méně známá je skutečnost, že se pracovalo na dalším An-225, ale po pádu Sovětského svazu byla výroba kvůli nedostatku financí ukončena. Závod Antonov nicméně získal trup rozestavěného letadla, který by mohl posloužit jako základ pro novou Mriju.

Vizualizace zničeného letounu ukazuje, že oprava by byla skutečně nemožná. 3D model můžete detailně prozkoumat přímo ve svém prohlížeči.

Proč chce Ukrajina novou Mriju?

Když letos v únoru ruské síly zaútočily na Ukrajinu, bylo mezi jejich cíli i město Hostomel. Letiště v Hostomelu sloužilo jako středisko pro údržbu letadla Antonov a Mrija se při ostřelování letiště stala terčem a byla přitom zničena.

Průzkumy, které po bitvě provedl tým Antonova, ukázaly, že Mriya se nedá opravit a letadlo, které převáželo nejtěžší náklad na světě, včetně obřích lopatek větrných mlýnů i testovacích souprav COVID-19, je navždy ztraceno.

Při nedávném projevu k ukrajinským studentům prezident Zelenskyj uvedl, že jeho vláda plánuje postavit letadlo znovu s využitím trupu druhého letounu, jehož výroba byla zastavena. Ještě před konfliktem Zelenskij uvažoval o vzkříšení letounu, ale jeho vláda nedokázala sehnat 800 milionů dolarů, které jsou na to potřeba.

Při rozhovoru se studenty však Zelenskij řekl, že vzkříšení An-225 již není otázkou peněz, ale image země. Rozhodl se mj. věnovat letoun lidem, kteří obětovali své životy při obraně Mariupolu, uvedla agentura Interfax. Podle četných zpráv padlo jihovýchodní přístavní město pod náporem ruské agrese.

Zničená Mrija byla na konci května s využitím těžké techniky odtažena z letiště v Gostomelu. Materiál bude podle prvních informací zrecyklován.

Kdo za obří letoun platí?

Přibližně měsíc po zničení letounu Mrija zahájil Antonov crowdsourcingovou kampaň na jeho znovuzrození. Tehdy nebylo jasné, kolik peněz chce společnost prostřednictvím této kampaně získat.

Zatímco Zelenskij nyní vyčíslil cenu na 800 milionů dolarů, Ukroboronprom, mateřská společnost Antonova, naznačil, že by bylo zapotřebí asi 3 miliard dolarů (cca 69 miliard Kč) a pěti let práce, aby další An-225 znovu vzlétl. Státní letecká a obranná společnost trvá na tom, že Rusko bude sponzorovat výrobu nového letounu jako součást válečných reparací.

Bude nová Mrija stejná?

Zda bude An-225 postaven z ukrajinského rozpočtu, zdrojů partnerských zemí, nebo z ruské pokladny v rámci reparací, se ukáže až po skončení konfliktu na Ukrajině. 76letý Oleksandr Haluenko, který byl prvním pilotem, který s letounem létal, řekl deníku The Drive, že vzkříšený letoun určitě nebude stejný.

Obrázek: Ukrajina znovu postaví Mriju, největší nákladní letadlo na světě! Stejná ale nebude

Antonov An-225 na letišti Stockholm-Arland. Foto: Se souhlasem Larske

Letoun Mrija, postavený v roce 1988, byl postaven z komponentů sovětské éry a jakýkoli pokus o vzkříšení nyní bude využívat evropské, americké nebo některé jiné komponenty. Stejný by tedy pravděpodobně byl „pouze“ trup letounu.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Obrázek: Květen plný slev u Xiaomi: Vybíráme nejzajímavější produkty
Květen plný slev u Xiaomi: Vybíráme nejzajímavější produkty
Obrázek: Řada realme 14 přichází s monstrózní baterií a čipsetem Snapdragon 6 Gen 4
Řada realme 14 přichází s monstrózní baterií a čipsetem Snapdragon 6 Gen 4
Obrázek: Robotaxi bez řidiče brzy možná i v Česku: Uber uzavírá klíčovou dohodu a expanduje s technologií do Evropy
Robotaxi bez řidiče brzy možná i v Česku: Uber uzavírá klíčovou dohodu a expanduje s technologií do Evropy
Obrázek: Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem