Ukrajina znovu postaví Mriju, největší nákladní letadlo na světě! Stejná ale nebude

Mrija byla symbolem už před svým zničením. Největší nákladní letoun světa ruští okupanti zničili na letišti v Hostomelu den po začátku invaze. Oprava podle odborníků není možná a snadnější by podle nich byla výroba nového kusu. To se nejprve jevilo jako nemožné. Nyní se ale zdá, že Ukrajina se podle slov prezidenta Zelenského o stavbu nového letounu doopravdy pokusí.

Ukrajina vynaloží veškeré úsilí potřebné ke vzkříšení letounu Mrija (Мрія, ukrajinsky sen), největšího nákladního letadla na světě Antonov An-225, které bylo zničeno během probíhajícího konfliktu na Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil vzkříšení letounu za ambiciózní cíl, který světu ukáže, že Ukrajina i nadále stojí pevně na nohou. Letoun má být zároveň věnován obětem války a padlým pilotům. Pokud se vše podaří, dojde ke vzkříšení jednoho ze symbolů Ukrajiny.

Obrázek: Ukrajina znovu postaví Mriju, největší nákladní letadlo na světě! Stejná ale nebude

Zničený vrak letounu na letišti v Hostomelu. Foto: Se souhlasem KCSA, Oleksii Samsonov

Mrija byla nejen největším nákladním letadlem na světě, ale také shodou okolností jediným takovým letadlem, které kdy bylo postaveno. Mrija, navržená pro přepravu těžkých nákladů, jako byl například sovětský raketoplán Buran, byla dlouhá 83 m a ještě větší bylo rozpětí křídel, které činilo úctyhodných 88 metrů. Letoun byl vybaven šesti turboventilátorovými motory, z nichž každý byl při vzletu schopen vyvinout tah 51 600 liber. Letoun je držitelem několika rekordů. Jedním z nich je převoz nákladu o celkové váze 253 820 kg.

Kvůli nedostatku financí byl vyroben jediný kus

Méně známá je skutečnost, že se pracovalo na dalším An-225, ale po pádu Sovětského svazu byla výroba kvůli nedostatku financí ukončena. Závod Antonov nicméně získal trup rozestavěného letadla, který by mohl posloužit jako základ pro novou Mriju.

Vizualizace zničeného letounu ukazuje, že oprava by byla skutečně nemožná. 3D model můžete detailně prozkoumat přímo ve svém prohlížeči.

Proč chce Ukrajina novou Mriju?

Když letos v únoru ruské síly zaútočily na Ukrajinu, bylo mezi jejich cíli i město Hostomel. Letiště v Hostomelu sloužilo jako středisko pro údržbu letadla Antonov a Mrija se při ostřelování letiště stala terčem a byla přitom zničena.

Průzkumy, které po bitvě provedl tým Antonova, ukázaly, že Mriya se nedá opravit a letadlo, které převáželo nejtěžší náklad na světě, včetně obřích lopatek větrných mlýnů i testovacích souprav COVID-19, je navždy ztraceno.

Při nedávném projevu k ukrajinským studentům prezident Zelenskyj uvedl, že jeho vláda plánuje postavit letadlo znovu s využitím trupu druhého letounu, jehož výroba byla zastavena. Ještě před konfliktem Zelenskij uvažoval o vzkříšení letounu, ale jeho vláda nedokázala sehnat 800 milionů dolarů, které jsou na to potřeba.

Při rozhovoru se studenty však Zelenskij řekl, že vzkříšení An-225 již není otázkou peněz, ale image země. Rozhodl se mj. věnovat letoun lidem, kteří obětovali své životy při obraně Mariupolu, uvedla agentura Interfax. Podle četných zpráv padlo jihovýchodní přístavní město pod náporem ruské agrese.

Zničená Mrija byla na konci května s využitím těžké techniky odtažena z letiště v Gostomelu. Materiál bude podle prvních informací zrecyklován.

Kdo za obří letoun platí?

Přibližně měsíc po zničení letounu Mrija zahájil Antonov crowdsourcingovou kampaň na jeho znovuzrození. Tehdy nebylo jasné, kolik peněz chce společnost prostřednictvím této kampaně získat.

Zatímco Zelenskij nyní vyčíslil cenu na 800 milionů dolarů, Ukroboronprom, mateřská společnost Antonova, naznačil, že by bylo zapotřebí asi 3 miliard dolarů (cca 69 miliard Kč) a pěti let práce, aby další An-225 znovu vzlétl. Státní letecká a obranná společnost trvá na tom, že Rusko bude sponzorovat výrobu nového letounu jako součást válečných reparací.

Bude nová Mrija stejná?

Zda bude An-225 postaven z ukrajinského rozpočtu, zdrojů partnerských zemí, nebo z ruské pokladny v rámci reparací, se ukáže až po skončení konfliktu na Ukrajině. 76letý Oleksandr Haluenko, který byl prvním pilotem, který s letounem létal, řekl deníku The Drive, že vzkříšený letoun určitě nebude stejný.

Obrázek: Ukrajina znovu postaví Mriju, největší nákladní letadlo na světě! Stejná ale nebude

Antonov An-225 na letišti Stockholm-Arland. Foto: Se souhlasem Larske

Letoun Mrija, postavený v roce 1988, byl postaven z komponentů sovětské éry a jakýkoli pokus o vzkříšení nyní bude využívat evropské, americké nebo některé jiné komponenty. Stejný by tedy pravděpodobně byl „pouze“ trup letounu.

Zdroje: 1, 2

15 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hana

Je to dobře,že ji znovu postavi.Ja jsem ji viděla na vlastni oči,když tenkrat v roce1989 přelétala nad naší vesnicí a měla na zadech raketoplán.Nouzově přistála v Praze.

Vlk

Paní Hano, skuste zůstat nohama na zemi ! Myslíte si, že bude někdo stavět tohle letadlo ? Druhý trup je několik desítek let postavený a nikdo ho do dnešního dne nedodělal. Již v roce 2016 se ozývala Čína, že to dodělá…….do dnešního dne nikdo na nic nesahl. Za současného stavu… Číst více »

Martin

An 225 byl sovětskej a ne ukrajinskej.Ten az po rozdělení zůstal ukrajině. Tak prosím vás zase nedezinformujte.

Jan

Postaven za Sovětského Svazu,na Ukrajině. Antonov byla a je ,ukrajinská společnost…

Láďa

Antonov byl samozřejmě Rus, letadlo bylo postaveno podniky z celého SSSR. Na Ukrajině už rozhodně další Mriju nikdo nepostaví.

Luboš

Antonov samozřejmě rus nebyl demagogu. Narodil se ve měatě Troica, což je v Bulharsku nevzdělanče. A po studiích prožil celý život na Ukrajině, kde v Kijevě i zemřel.

Karel

Luboši, nelži manipulací 😉 Co je na ukrajinské wiki u jeho jména jako národnost? Ruská, protože víš, že se narodil v městě Troica, tak si to musel vědět, tedy úmyslně lžýeš jako nějakej ruskej bolčševickej nok… Tento stát potřebuje hrdé lidi co se chovají demokraticky jak učil Masaryk, neopotřebuje svazáky… Číst více »

Pája Žížala

Konstrukční Antonov byla na (tehdy ještě ne Ukrajinu) přestěhována ještě za SSSR z organizačních důvodů. Antonov nebyl Ukrajinec. Sovětská kancelář Antonov připadla Ukrajině včetně Mriji podle lokace v době rozdělení (stejně jako vše). Firma Antonov nemá právní spojitost s konstrukční kanceláří Antonov, která vyvinula a postavila Mriju, a ten co… Číst více »

Luboš

Konstrukční kancelář Antonov se sice opravdu značnou měrou podílela na vývoji Mriji, ale rozhodně ji nepostavila !! Vlastní sestavení Mriji, stejně jako výroba naprosté většiny komponent, byla uskutečněna čistě Ukrajinou !! Rusáci prostě kradou všechno, jméno Bulharského konstruktéra žijícího na Ukrajině Antonova, zásluhy za stavbu Mriji…nikdy nic jiného než jen… Číst více »

Karel

Luboči viz příspěvek co jsi napsal víš, díval si se na wiki, tedy co jsi napsal víš že je lež, proč se nemůžeš chovat jako Masaryk a nelhat, ale musíš jako rudej bolševickej nok lhát?

jaroslav Zvoníček

Lepší by bylo postavit nákladní vzducholoď, která v zásadě může startovat a přistávat všude. Snad i na to dojde.

Tom

Po osmihodinovém letu na Brusel přistál nedaleko Varšavy… ?

Libor

Ukrajina nepostaví ani hovno,je to národ vyžírek!!!!

Jan

Jako Rusáci

Ketchup1970

Měli by teda Ukrajinci zbořit všechno co bylo u nás postaveno s jejich přispěním . To by tady ubylo silnic a bytu a kanceláří. Možná byste byl bezdomovcem

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?