Pokud si chcete vybrat operační systém na mobilu, máte v podstatě jen dvě možnosti: iOS nebo Android.
Regulátor CMA, britský kontrolní orgán pro dodržování svobodné hospodářské soutěže (Competition and Markets Authority), se nechal slyšet, že Google a Apple mají jednoznačně rozhodující slovo ohledně čehokoliv, co se dotýká jejich duopolu na poli mobilních operačních systémů.
Zvažuje nyní zahájení formálního antimonopolního řízení proti oběma obrům. Google a Apple s tím mají veskrze bohaté zkušenosti, žalob už obě firmy přežily mnoho, a ne nadarmo mají jedny z nejlepších týmů právníků na světě.
Vzorový duopol
V hledáčku CMA se ocitne Apple primárně kvůli restrikcím ohledně cloudového hraní, Google zase kvůli pravidlům Play Storu, který vývojářům nakazuje užívat platební systém Googlu pro transakce v aplikacích. Shodně u obou společností pak CMA zajímá jejich tržní pozice v rámci mobilních prohlížečů.
CMA zkoumá IT giganty už roky, a v zakončení rok dlouhé studie dospěl regulátor k názoru, že obě firmy skutečně jsou formou duopolu v rámci mobilních ekosystémů; celkem 97 % uživatelů na britské mobilní síti využívá k prohlížení webu aplikace Googlu nebo Applu (tedy Chrome, resp. Safari).
Zařízení s Androidem mají obvykle Chrome předinstalovaný, v iOS je Safari rovněž standardem – a právě to může antimonopolnímu úřadu vadit. Podobně se před mnoha lety ocitl v problémech Microsoft, který ve Windows nakonec musel dočasně dát uživatelům na výběr mezi Internet Explorerem a Firefoxem.
Apple navíc vývojáře nutí, aby jejich aplikace určené pro iOS a iPadOS využívaly jako prohlížeč jádro WebKit, na kterém Safari stojí.
Podle CMA je zásah regulátorů nutný, neboť jinak se vliv technologických gigantů nad mobilními prohlížeči, systémy a aplikačními obchody ještě prohloubí. Duopol může podle CMA omezit tržní soutěž, omezit inovace a vývoj nových produktů a technologií.
Zdroj: Engadget