Pětina českých organizací zažila v posledních 12 měsících výpadek provozu kvůli ransomwarovým útokům, o mnoho víc bylo napadeno, říká společnost Acronis.
Odborníci na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Acronis představili výsledky průzkumu, z něhož vyplývají data související s ransomwarovými útoky.
Ransomware je stále populární formou kybernetického útoku, která firmám zašifruje data uložená v síti, kam malware pronikl. Dokáže být vysoce destruktivní; útočníci od firem obvykle požadují zaslání výkupného v kryptoměnách, za což slibují vydání dešifrovacího klíče – ten ale firmy mnohdy neobdrží, a i pokud se tak stane, jen málokdy se jim podaří data plně získat zpět.
ŘSD se stále nevzpamatovalo
Tradiční radou expertů bývají kvalitní a časté zálohy, které umožní rychlou a spolehlivou obnovu zašifrovaných dat, dobré kybernetické zabezpečení a správně vyškolení zaměstnanci, kteří nepodlehnou každému sociálnímu inženýrství.
Ransomware nelze podceňovat, své o tom ví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které ransomware zasáhl v polovině května a způsobil značné škody. Firma se z toho i po měsíci stále vzpamatovává, výkupné ale naštěstí nezaplatila. NÚKIB údajně totožnost hackerů zná.
Jaké jsou nejzajímavější poznatky z průzkumu?
- 47 % firem se v posledních 12 s ransomwarem vůbec nesetkalo, což je poměrně vysoké číslo; 33 % firem útok úspěšně odrazilo, což je rovněž vysoký počet. U 18 % došlo k zašifrování dat a krátkodobému výpadku služeb a u 2 % došlo k dlouhodobějším problémům vinou úspěšného útoku.
- Podle 61 % dotázaných IT expertů je nejdůležitější metodou ochrany dat nezměnitelnost záloh, 34 % pak uvedlo aktivní self-defence ochranu backup systému a 30 % mluvilo o stále populárnějším umístění záloh v cloudu.
- Naprostá majorita útoků tradičně míří na systém Windows, což má souvislost i s celkovým rozšířením systému v byznysu a na uživatelských zařízeních.
Zdroj: Acronis