Ulož.to prohrálo soud, bude muset smazat pirátský obsah

Služba Uloz.to je největším portálem, na kterém v České republice dochází ke stahování filmů a hudby. Portál mj. nepřímo vydělává na autorských dílech třetích stran, což potvrdil i rozsudek soudu, který chce po provozovateli webu smazání vybraných filmů z výsledků vyhledávání. Mazání nemá probíhat automaticky na úrovni souborů jako takových, ale „skrývány“ a filtrovány by měly být soubory podle názvu a formátu souboru ve výsledcích vyhledávání.

Uloz.to měsíčně navštíví na 16 milionů uživatelů, kteří na web míří za stahováním obsahu všeho druhu. Díky aktivní komunitě najde uživatel na stránkách mj. nejnovější filmy a seriály, hudbu či knihy. Uživatelská data nezatížená autorskými právy tvoří jen část stahovaného obsahu. Portál podle ochránců autorských práv nepřímo vydělává na porušování autorských práv ze strany svých uživatelů, když nabízí služby, jako je zrychlené stahování za poplatek.

Zmizet má pro začátek 6 českých filmů v konkrétních formátech

V České republice je stahování autorsky chráněných děl legální a za stahování obsahu jako takové nehrozí postih. Nelegální je však šíření takového obsahu, které v tomto případě provádí někteří uživatelé. Porušují tím zákon i pravidla úložiště Ulož.to. Někteří uživatelé tak činí za účelem dosažení zisku, neboť portál odměňuje uživatele prostřednictvím provizního programu.  Při nákupu kreditu prostřednictvím konkrétního odkazu dojde k připsání provize za nákup kreditů tomu, kdo odkaz sdílel. Najdou se i tací, kteří svou nelegální aktivitu berou jako službu komunitě.

Agentura DILIA, zabývající se kolektivní ochranou autorských práv, vede spor s provozovatelem služby Ulož.to. Agentura už na začátku roku 2019 uspěla v první instanci sporu mezi zmíněnými stranami, kdy požadovala, aby došlo k zabránění stahování šestice konkrétních filmů. Po odvolání se případem zabýval Vrchní soud v Praze, který rozhodl ve prospěch agentury DILIA. Smazány z výsledků vyhledávání na webu mají být kopie oblíbeného českého filmu Pelíšky, dále snímky Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádky Obušku, z pytle ven a s S Čerty nejsou žerty. Podle vyjádření na oficiálních stránkách služby navíc padlo rozhodnutí o konkrétních formátech a příponách, které mají být pro dané výsledky nedostupné. Uloz.to se plánuje odvolat k Nejvyššímu soudu a rozhodnutí soudu označuje za ohrožení svobodného internetu.

Obrázek: Ulož.to prohrálo soud, bude muset smazat pirátský obsah

Žalující strana žádá omezení přístupu k souborům s příponami .avi, .mkv, .mk3d, .mks, mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v, .mpg, .ogv, .oga, .ogx, .ogg, .spx nebo .wmv obsahujících zmíněná audiovizuální díla.

Proč Ulož.to filmy a pirátský obsah aktivně nemaže?

Uloz.to je povinna reagovat na nahlášení obsahu a v případě, že se skutečně jedná o pirátský obsah, jej mazat. Jak uznal Vrchní soud v Praze, nařídit podobné opatření je možné jen v případě, že nejprve došlo k nahlášení pirátského obsahu a sledován bude konkrétní seznam děl. Obecné sledování veškerého nahrávaného obsahu zatím nepřipadá v úvahu.

Automatická kontrola nahraného obsahu na straně portálu pro stahování by byla obtížná a technicky těžko realizovatelná. Zástupci společnosti Ulož.to cloud i přes nespokojenost s výsledkem soudního sporu ve svém prohlášení zmínili, že jde o částečný úspěch. „Soud dal jasně najevo, že odstranění obsahu z cloudových služeb má své hranice, musí být jasně odůvodněno a poskytovateli není možné ukládat obecný dohled,“ uvedla firma.

Obrázek: Ulož.to prohrálo soud, bude muset smazat pirátský obsah

Ulož.to se snaží např. spoluprací s projektem 31s nabídnout legální cestu pro sledování filmů, která diváka motivuje k zaplacení poplatku, který je následně rozdělen mezi tvůrce a distributory snímku. Uživateli je na začátku filmu zobrazen QR kód s platební metodou. Je však jen na něm, zda platbu provede… Velký úspěch zatím nezaznamenala.

Ulož.to se vyjádřilo, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Na tomto místě je třeba upozornit, že předběžné opatření bylo vydáno navzdory zcela jednoznačnému znění zákona, který výslovně uvádí, že poskytovatelé hostingových služeb (jako jsme právě my) nejsou povinni dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací. Z tohoto důvodu považujeme předběžné opatření za výslovně protizákonné,“ uvedla firma ve svém vyjádření pro média.

Obrázek: Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Nemůžete si vybrat barvu telefonu? S Infinixem můžete mít každý den jinou
Nemůžete si vybrat barvu telefonu? S Infinixem můžete mít každý den jinou
Obrázek: Elegantní a s parádní výdrží: Xiaomi představilo náramek a chytré hodinky s HyperOS
Elegantní a s parádní výdrží: Xiaomi představilo náramek a chytré hodinky s HyperOS
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024