Ulož.to prohrálo soud, bude muset smazat pirátský obsah

Služba Uloz.to je největším portálem, na kterém v České republice dochází ke stahování filmů a hudby. Portál mj. nepřímo vydělává na autorských dílech třetích stran, což potvrdil i rozsudek soudu, který chce po provozovateli webu smazání vybraných filmů z výsledků vyhledávání. Mazání nemá probíhat automaticky na úrovni souborů jako takových, ale „skrývány“ a filtrovány by měly být soubory podle názvu a formátu souboru ve výsledcích vyhledávání.

Uloz.to měsíčně navštíví na 16 milionů uživatelů, kteří na web míří za stahováním obsahu všeho druhu. Díky aktivní komunitě najde uživatel na stránkách mj. nejnovější filmy a seriály, hudbu či knihy. Uživatelská data nezatížená autorskými právy tvoří jen část stahovaného obsahu. Portál podle ochránců autorských práv nepřímo vydělává na porušování autorských práv ze strany svých uživatelů, když nabízí služby, jako je zrychlené stahování za poplatek.

Zmizet má pro začátek 6 českých filmů v konkrétních formátech

V České republice je stahování autorsky chráněných děl legální a za stahování obsahu jako takové nehrozí postih. Nelegální je však šíření takového obsahu, které v tomto případě provádí někteří uživatelé. Porušují tím zákon i pravidla úložiště Ulož.to. Někteří uživatelé tak činí za účelem dosažení zisku, neboť portál odměňuje uživatele prostřednictvím provizního programu.  Při nákupu kreditu prostřednictvím konkrétního odkazu dojde k připsání provize za nákup kreditů tomu, kdo odkaz sdílel. Najdou se i tací, kteří svou nelegální aktivitu berou jako službu komunitě.

Agentura DILIA, zabývající se kolektivní ochranou autorských práv, vede spor s provozovatelem služby Ulož.to. Agentura už na začátku roku 2019 uspěla v první instanci sporu mezi zmíněnými stranami, kdy požadovala, aby došlo k zabránění stahování šestice konkrétních filmů. Po odvolání se případem zabýval Vrchní soud v Praze, který rozhodl ve prospěch agentury DILIA. Smazány z výsledků vyhledávání na webu mají být kopie oblíbeného českého filmu Pelíšky, dále snímky Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádky Obušku, z pytle ven a s S Čerty nejsou žerty. Podle vyjádření na oficiálních stránkách služby navíc padlo rozhodnutí o konkrétních formátech a příponách, které mají být pro dané výsledky nedostupné. Uloz.to se plánuje odvolat k Nejvyššímu soudu a rozhodnutí soudu označuje za ohrožení svobodného internetu.

Obrázek: Ulož.to prohrálo soud, bude muset smazat pirátský obsah

Žalující strana žádá omezení přístupu k souborům s příponami .avi, .mkv, .mk3d, .mks, mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v, .mpg, .ogv, .oga, .ogx, .ogg, .spx nebo .wmv obsahujících zmíněná audiovizuální díla.

Proč Ulož.to filmy a pirátský obsah aktivně nemaže?

Uloz.to je povinna reagovat na nahlášení obsahu a v případě, že se skutečně jedná o pirátský obsah, jej mazat. Jak uznal Vrchní soud v Praze, nařídit podobné opatření je možné jen v případě, že nejprve došlo k nahlášení pirátského obsahu a sledován bude konkrétní seznam děl. Obecné sledování veškerého nahrávaného obsahu zatím nepřipadá v úvahu.

Automatická kontrola nahraného obsahu na straně portálu pro stahování by byla obtížná a technicky těžko realizovatelná. Zástupci společnosti Ulož.to cloud i přes nespokojenost s výsledkem soudního sporu ve svém prohlášení zmínili, že jde o částečný úspěch. „Soud dal jasně najevo, že odstranění obsahu z cloudových služeb má své hranice, musí být jasně odůvodněno a poskytovateli není možné ukládat obecný dohled,“ uvedla firma.

Obrázek: Ulož.to prohrálo soud, bude muset smazat pirátský obsah

Ulož.to se snaží např. spoluprací s projektem 31s nabídnout legální cestu pro sledování filmů, která diváka motivuje k zaplacení poplatku, který je následně rozdělen mezi tvůrce a distributory snímku. Uživateli je na začátku filmu zobrazen QR kód s platební metodou. Je však jen na něm, zda platbu provede… Velký úspěch zatím nezaznamenala.

Ulož.to se vyjádřilo, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Na tomto místě je třeba upozornit, že předběžné opatření bylo vydáno navzdory zcela jednoznačnému znění zákona, který výslovně uvádí, že poskytovatelé hostingových služeb (jako jsme právě my) nejsou povinni dohlížet na obsah jimi přenášených nebo ukládaných informací. Z tohoto důvodu považujeme předběžné opatření za výslovně protizákonné,“ uvedla firma ve svém vyjádření pro média.

Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: 15" MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15" notebook současnosti
15″ MacBook Air je sen. Apple na WWDC představil nejtenčí 15″ notebook současnosti
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu