Rusové již nebudou moci používat kryptoměny a NFT k placení za zboží a služby. Cílem ruské vlády je ještě více potlačit svobody a zabránit případné opozici získat další financování.
Lidé v Rusku již brzy nebudou moci používat digitální aktiva jako formu platby. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který zakazuje používání digitálních aktiv, jako jsou kryptoměny a NFT, k placení za zboží a služby. Jak uvádí server Protokol, nový zákon také požaduje, aby kryptoměnové burzy a poskytovatelé odmítali transakce, při nichž lze digitální převody interpretovat jako formu platby. V novém zákoně se konkrétně uvádí následující:
„Je zakázáno převádět nebo přijímat digitální finanční aktiva jako protihodnotu za poskytnuté zboží, provedené práce, poskytnuté služby, jakož i jakýmkoli jiným způsobem, který by šlo považovat z platbu digitálním finančním aktivem, pokud federální zákony nestanoví jinak.“
Obcházení západních sankcí s využitím kryptoměn?
Jak uvedla zpráva deníku New York Times z počátku tohoto roku, americké úřady se domnívají, že některé ruské společnosti postižené sankcemi, které byly uvaleny kvůli ruské invazi na Ukrajinu, by mohly používat kryptoměny k obcházení těchto omezení. Cena BTC dokonce po zahájení invaze v únoru na několik dní prudce vzrostla. Trh však spíše očekával, že do Bitcoinu budou investovat běžní občané obou válčících zemí.
Ruské úřady nejsou digitálním aktivům nakloněny a nepotvrzují se tedy dohady, že by Rusko mohlo kryptoměny využít jako cestu pro rychlý převod finančních prostředků mimo systém SWIFT. Ruská centrální banka již na konci roku 2021 vyzvala k úplnému zákazu kryptoměn. K tomu nakonec nedošlo, protože ruské ministerstvo financí bylo proti této myšlence a domnívalo se, že je nutné umožnit rozvoj kryptografických technologií.
Investovat a těžit ano, platit ne
Za 9 dní vstoupí v platnost zákon, podle kterého bude placení kryptoměnami v zemi nelegální. Podle serveru Decrypt však Rusové mohou i nadále investovat do kryptoměn, jako je Bitcoin, a pravděpodobně je také nadále těžit. Problém nastává až v okamžiku, kdy by chtěl s kryptoměnami někdo platit. Důvodem je pravděpodobně problematické ověřování původu peněz, což by potvrzovalo teorii o obavách vládnoucí garnitury z financování opozice.