Výrobce mobilních telefonů Honor přišel letos na podzim na trh s novinkou v podobě fotomobilu střední třídy Honor 70. Má v nemalé konkurenci co nabídnout? A jaké jsou naše dojmy z jeho používání?
O fotoaparátech v Honoru 70 jsme informovali již dříve, když se smartphone poprvé dostal na náš trh. Za poslední měsíc jsme se na něj podívali detailněji, vyzkoušeli si všechny podstatné funkce a zhodnotili je.
Design a provedení: čočky fotoaparátu nepřehlédnete
Honor se u modelu 70 ubírá podobným směrem, jako všechny smartphony s lepšími fotoaparáty. Kamery na zadní straně nechává vyniknout. Chce tak dát jednoznačně najevo, že zde hraje hlavní roli právě duální sada čoček fotoaparátů. A rozhodně se přitom není za co stydět – výbavu k focení si vzal na starost mistr svého oboru, společnost Sony, která telefon osadila snímačem IMX800. Jeho vlastnostem se pak budeme blíže věnovat dále v článku.
Honor 70 je na českém trhu dostupný ve třech barevných variantách – Crystal Silver, Emerald Green a Midnight Black. My jsme měli v ruce právě stříbrnou variantu, jejíž záda zdobí plastický efekt s designovou texturou. Konstrukce telefonu je pak velmi kvalitní a v ruce působí velmi pohodlně. Díky malému rámečku a pouze drobnému průstřelu displeje na přední fotoaparát se pak jedná o estetický a nadčasový design.
Na těle telefonu se kromě fotoaparátů a displeje nachází také přisvětlovací dioda umístěná na zádech přístroje. Po stranách pak najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a hlavní spouštěcí tlačítko. Zespoda pak z telefonu ústí hlavní reproduktor, a je zde také umístěn USB-C konektor pro napájení a slot pro SIM kartu. Někoho možná nepotěší, že Honor 70 nemá 3,5mm audio konektor a rám telefonu je vyrobený z plastu, jak lze vytušit z chybějících anténních předělů.
Specifikace a parametry: Honor 70 vytahuje ze střední třídy maximum
Rozměrově je Honor 70 i s přihlédnutím ke své výbavě s rozměry 161 × 73 × 8 mm a váhou 178 g stále poměrně kompaktním telefonem. Pyšní se také velmi slušným hardwarem, jehož hlavní body jsou shrnuty v následující tabulce:
Model: | Honor 70 |
---|---|
Úhlopříčka displeje | 6,67“ |
Rozlišení displeje | 2400 × 1080 OLED |
Obnovovací frekvence displeje | 120 Hz |
Maximální jas displeje | 1000 nitů |
Rozlišení fotoaparátu | 54 Mpx (hlavní fotoaparát)50 Mpx (širokoúhlý fotoaparát)2 Mpx (bokeh objektiv)32 Mpx (přední fotoaparát) |
Čipset | Snapdragon 778G+ 5G |
Operační paměť | 8 GB |
Velikost úložiště | 128 nebo 256 GB |
Výdrž baterie | 4 800 mAh |
Rychlost nabíjení | 66 W, nabíječka v balení |
Operační systém | Android 12, Magic UI 6.1 |
Z technických parametrů stojí za vypíchnutí zejména výkonný čipset z dílny Qualcommu, a sice Snapdragon 778G+, díky kterému telefon pracuje velmi rychle, a zvládá také vyšší zátěž v podobě náročnějších mobilních her či při práci v aplikacích pro úpravu fotek i videí. Dobře zpracované je i chlazení hardwaru, který se nikterak výrazně nepřehřívá.
Potěší také poměrně rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů, která je umístěna ve spodní části displeje. Zde bychom snad jen zmínili její umístění – mohla by být o něco výše. Jak napovídá název čipu, nechybí 5G konektivita, nebo také technologie NFC umožňující bezkontaktní platby za pomocí telefonu. Kapacita baterie 4 800 mAh není vůbec špatná a v kombinaci s 66W rychlým nabíjením, které telefon dostane na 50 % kapacity baterie za zhruba čtvrthodinu, se jedná o telefon, u kterého se nečekaného vybití zkrátka příliš obávat nemusíte. Škoda jen absence bezdrátového nabíjení, které ve střední třídě sice stále není běžné, ale telefonu by slušelo.
Výbavou tak patří Honor 70 mezi telefony střední třídy, přičemž je jasné, že hlavním prodejním argumentem v této kategorii má být hlavně fotovýbava, rychlé nabíjení nebo elegantní design.
Displej s podporou HDR a 120 Hz
6,67″ OLED displej pokrývá u Honoru 70 naprostou většinu přední části zařízení. Potěší zaoblené hrany po obou stranách, které obrazovku opticky dále zvětšují a usnadňují ovládání gesty. Samotný displej pak díky svému rozlišení 2400 × 1080 pixelů (20:9) nabízí opravdu kvalitní podívanou. Příjemný zážitek ze sledování navíc umocňuje obnovovací frekvence obrazovky, kterou lze nastavit na dynamický režim s maximální frekvencí až na 120 Hz. I díky technologii HDR10+ je displej Honoru 70 velmi slušný a nelze mu nic vytknout. Od výroby navíc na telefonu najdeme ochrannou folii.
Software se nemění
Honor 70 má prakticky stejné uživatelské rozhraní, jako měly telefony Huawei nebo Honor před zhruba dvěma lety. Je to v podstatě lehce upravené a přejmenované EMUI od Huawei. Samozřejmostí jsou však u Honoru Google služby, které jsou pro řadu uživatelů zásadní pro pohodlné používání smartphonu.
Pokud jste dříve používali Honor či Huawei zařízení, budete v Magic UI 6.1 jako doma. Ačkoli na telefonu běží Android 12, rozhraní vypadá v mnoha ohledech jako na starších verzích Androidu. Pro někoho to bude výhoda, pro jiného nevýhoda, záleží na úhlu pohledu.
Podle Honoru se Magic UI v příští verzi přejmenuje na Magic OS a dočká se vizuálních změn. Potěšilo by nás také méně bloatwaru, protože předinstalovaných aplikací a her bylo na náš vkus trošku moc. Honor slibuje 3 roky bezpečnostních aktualizací a podporu pro 2 verze Androidu.
Fotoaparáty potěší i náročné uživatele
V naší recenzi jsme se detailněji zaměřili zejména na kvalitu provedených fotografií, kterými má Honor 70 ohromit nejvíce. Nejprve však trochu technických detailů k samotným fotoaparátům.
HONOR 70 je vůbec prvním zařízením, které má ve výbavě dlouho očekávaný snímač Sony IMX800. Nadstandardně veliký snímač (1/1,49”) je nadprůměrný i ve světě vlajkových lodí, natož pak ve smartphonech vyšší střední třídy.
Sony IMX800 se chlubí rozlišením 54 Mpx, přesněji 8 768 × 6 144px. Vzhledem k podpoře slučování pixelů v poměru 4:1 se snímky z fotoaparátu chlubí lepšími detaily i za špatných světelných podmínek. Díky vysoké světelnosti f/2.2 telefon také skvěle fotí makro záběry, a poměrně realisticky také zachycuje portrétové snímky.
Výsadou Honoru 70 je kromě hardwarové části fotoaparátu také podpora softwarová. Ta spočívá zejména v systému algoritmů Honor RAW a Honor Image Engine, které upravují a vylepšují kvalitu pořízených fotografií již na surových, původních datech. Výkon telefonu vám tak dokáže nabídnout dokonalejší zachycení světla a stínu, věrnost barev či zkrášlení za pomoci umělé inteligence.
Kromě toho disponuje Honor 70 také dalšími vychytávkami, které ocení všichni foto hračičkové.
Závěr
Honor 70 je v mnoha ohledech povedeným zařízením. Hlavními taháky jsou skvělý displej, kvalitní fotoaparát či rychlé nabíjení. Výkonu má smartphone také dostatek a až na bezdrátové nabíjení a chybějící voděodolnost mu nelze mnoho vytknout. Stříbrná varianta je navíc opravdu krásná a mohla by uspět především u žen.
Nebýt o něco vyšší ceny, šlo by ve vyšší střední třídě o jasnou volbu. Za 13 500 Kč u 128GB varianty a o 1 000 Kč více u 256GB varianty jde však o náročné rozhodování. Pokud Honor pošle cenu ještě o něco níže, bude mít u nerozhodnutých zákazníků velkou šanci na úspěch. Takto budou rozhodovat sympatie ke značce.
Konkurence navíc nespí. Modelu Honor 70 přímo konkurují oblíbená zařízení jako vivo X80 Lite, Nothing Phone (1) nebo třeba Samsung A53.
Fotografie vzdálených stromů a predmetu velmi špatné neostré a rozmazané
´Honor slibuje 3 roky bezpečnostních aktualizací a podporu pro 2 verze Androidu´.
Co toto konkrétně znamená? To, že zdarma (nebo za poplatek) za rok (nevím kde) stáhnu Android 13 a slibované Magic OS, místo Magic UI??