Elon Musk chce svobodu slova, ale sám proti ní bojuje. Vlna kontroverze, kterou miliardář po převzetí rozpoutal, se pomalu mění v tsunami. Nově Twitter blokuje odkazy na konkurenční Mastodon, blokuje profily novinářů a profily informující o poloze soukromého letadla Elona Muska.
„Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože to je svoboda slova,“ zveřejnil v dubnu Musk na svém twitterovém profilu. Jak se nyní ukazuje, není to tak jednoduché a Muskovo vnímání svobody slova má své hranice. Nejsou jimi však výzvy ke státnímu převratu či pochybnosti ohledně pohlaví, jako tomu bylo v případě Donalda Trumpa, kterému Muskova sociální síť twitterový účet obnovila.
Miliardář se rozhodl bojovat proti všem, kteří narušují jeho soukromí i soukromí dalších uživatelů. Konkrétně mu vadil účet @ElonJet, který sledoval pohyb jeho soukromého letadla a živě o něm informoval. Pokud jste tak chtěli vědět, kde se Musk pravděpodobně nachází, na profilu @ElonJet jste tuto informaci našli. Účet však nedělal nic jiného, než že využíval veřejně dostupné zdroje a jejich kombinací dokázal velmi přesně sledovat Muskův pohyb. Šlo o tzv. doxxing, který podle Muska vedl k ohrožení jeho i jeho rodiny.
Critical journalists suspended from Twitter so far.@rmac18 (NYT)@donie (CNN) @atrupar (WaPo)@drewharwell (WaPo)@micahflee (The Intercept)@mattbinder (Mashable)@webster (freelance)@w7voa (VoA)@Keitholbermann (Countdown News) pic.twitter.com/4vZGaNBKA1
— Fabian Eberhard (@FabianEberhard) December 16, 2022
Dočasně zablokovány byly i účty některých investigativních novinářů. Podle všeho mají zatím blok na 7 dní.
Blokování odkazů na Mastodon
Mastodon byl útočištěm pro všechny, kteří se báli budoucího směřování Twitteru a chtěli mít adekvátní alternativu. Fungování decentralizované sítě s krátkými příspěvky jsme pro vás popsali v našem článku Mastodon: Jak funguje a bude novým Twitterem? Mastodon se rozrostl o miliony uživatelů a mnozí si do svého twitterového profilu umístili odkaz na svůj Mastodon profil. To se ale znelíbilo Twitteru, který teď proti Mastodon odkazům aktivně bojuje a nedovolí je svým uživatelům vůbec sdílet. Při pokusu o sdílení se zobrazí varování před vstupem na potenciálně škodlivou stránku.
Hele, fakt, nevěřil jsem tomu, ale Twitter opravdu blokuje zveřejnění odkazů na Mastodon. Muskokalypsa se nám rozjíždí… 🤦♂️ pic.twitter.com/Z4HZNFJ6cj
— Martin Jurica 🐕 (@maestrosill) December 16, 2022
Má na to Musk právo?
Musk koupil Twitter nikoliv proto, že chce hájit svobodu slova. Jde o byznys a miliardář má s platformou vlastní plány a zájmy. Musk si sociální síť draze koupil (společně s několika investory) a je jen na něm, zda se ji rozhodne třeba vypnout. Výše zmíněné kroky jsou však přinejmenším v rozporu s tvrzením Muska, že cílem všech kroků je absolutní svoboda slova.
Musk si rád pohrává s davy a nechává o věcech hlasovat uživatele Twitteru. Nyní to udělal znovu a zveřejnil anketu, která řeší, kdy má odblokovat účty, které provozovaly tzv. doxxing.
Zdroj: Twitter
Úvodní fotografie: Unsplash
Kdo s čím zachází, tím také schází! Podle logiky tzv. „zastánců svobody“ je to přece v pořádku. Twitter je soukromá společnost a tak si může u své vlastní služby svobodně blokovat a cenzurovat podle vlastních pravidel a svého uvážení. Tentokrát se mělo jednat o tzv. zakázaný doxxing (tweetování osobních informací… Číst více »