Katastrofa jménem Twitter Blue: Falešné účty způsobily chaos na trzích

Šlo o nápad, kterým chtěl Elon Musk zajistit Twitteru stabilní příjmy. Jak ale mnozí varovali, tak se nakonec stalo. Placeného ověření účtu Twitter Blue začali ve velkém zneužívat podvodníci. Během několika dní dokázali způsobit škody za miliardy.

Problémem byl fakt, že k důkladné kontrole a ověření v pravém slova smyslu prakticky nedocházelo. Odznáček Twitter Blue mohl dostat každý účet, který zaplatil 8 USD, tedy cca 200 Kč. Podvodníci tak dostali skvělý nástroj, jak lidi přesvědčit, že je jejich profil pravý.

Obrázek: Katastrofa jménem Twitter Blue: Falešné účty způsobily chaos na trzích

Musk si nejprve koupi Twitteru rozmyslel. Nakonec však musel své slovo dodržet. Transakce ho vyšla na 44 miliard dolarů. Foto: Pixabay

První vlaštovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejčastěji skloňované jsou v posledních dnech dva případy. Prvním je případ farmaceutické firmy Eli Lilly & Co. Podvodníci zveřejnili na falešném účtu s placeným odznáčkem zprávu, že bude firma poskytovat inzulin zdarma. Účet měl profilovou fotku s logem společnosti, využíval její jméno a od pravého profilu byl téměř k nerozeznání.

A jelikož řada obchodovacích robotů a algoritmů používá Twitter jako zdroj informací, podle kterých upravuje své nákupy, došlo k rychlému propadu akcií 5 %.

Coca-Cola kokain do nápoje nevrátí

Došlo i k řadě pokusů o vtip, jako byl profil značky Coca-Cola, který přislíbil, že pokud 1 000 lidí retweetne (přepošle) její příspěvek, vrátí kokain do oblíbeného nápoje. Opět, na první pohled byl profil úplně stejný, jako originální profil značky. A jak tušíte, s „ověřením“ Twitter Blue. Cílem vtípku či snahy o poškození se stalo i Nestlé, kde falešný profil zveřejnil větu „Krademe vodu a draze vám ji prodáváme zpět.“ Terčem podvodníků se staly i účet samotného Elona Muska, známých sportovců či např. amerického průmyslového giganta Lockheed Martin, který vyrábí stíhačky F-35.

Vedle velkých značek se staly cílem i jednotlivci a veřejně známé osobnosti. „Ověřený“ účet vydávající se za bývalého amerického prezidenta G. W. Bushe zveřejnil zprávu, že mu „chybí zabíjení Iráčanů.“ V odpovědi od falešného Tonyho Blaira stálo „Abych byl upřímný, mám to úplně stejně.“ Případů je mnohem více, ale už z výše zmíněných je jasné, že současné nastavení pravidel a kontrolních mechanismů Twitter Blue je nedostatečné.

Nové účty Twitter Blue nedostanou

Twitter byl donucen zareagovat a zakázal funkci pro účty, které vznikly po 9. listopadu 2022. Zatím není jasné, kdy bude registrace do Twitter Blue novým účtům dovolena. Očekávat lze nějakou variantu časového testu.

Možnost aktivace Twitter Blue, kterou Twitter také pozastavil, pravděpodobně spustí již koncem dalšího týdne, tedy do 20. listopadu. Na svém účtu na sociální síti to potvrdil sám Elon Musk.

Spam a falešné účty Elona Muska trápí

Musk si je problémů s falešnými účty vědom. Miliardář a současný majitel Twitteru se kvůli údajně příliš velkému množství falešných účtů snažil z koupě sociální sítě vycouvat, ale to se mu nakonec nepovedlo.

Twitter ve svých pravidelných reportech uváděl jako počet falešných účtů řadu let hodnotu pod 5 %. Realita je podle izraelské společnosti Cyabra kolem 13,7 %. Výpočet proběhl s využitím strojového učení a skenováním milionů profilů v průběhu 12 měsíců.

První týdny u kormidla jsou v Muskově podání kontroverzní. Miliardář začal s velkou čistkou, která se dotkla přibližně 40 % zaměstnanců. Kvůli některým krokům čelí Musk kritice. Jeho kroky mnozí považují za unáhlené a impulzivní. Po úvodním vyhazovu po e-mailu např. řada zaměstnanců dostala v následujících dnech nabídku, aby se do firmy opět vrátili.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?