Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta

Narůstající poptávka po vzácnějších prvcích ze zemské kůry nutí vědce přemýšlet nad novými možnostmi jejich získávání i následné recyklace. Jednou z variant je tak například přečišťování bahna zaneseného odpadem z těžby uhlí.

Poslední roky se ukazuje, že poptávka po některých prvcích pocházejících ze zemské kůry v uplynulých letech výrazně převyšuje aktuální nabídku. Průzkumy ukazují, že navzdory meziročně narůstajícím výnosům z těžby vzácných zemin (v roce 2020 bylo dle statistik vytěženo zhruba 240 tisíc metrických tun tohoto materiálu, o rok později již 280 tisíc metrických tun) nestíhá produkce těchto vzácných prvků uspokojit potřebu trhu. Situace se podle expertů nezlepší, a proto se stále častěji objevují alternativní přístupy k získávání kovů vzácných zemin.

Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta

Prvky či kovy vzácných zemin jsou jednou z nejdůležitějších komodit pro průmysl v oblasti elektroniky. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Co jsou prvky vzácných zemin a k čemu se využívají?

Tuto významnou skupinu prvků tvoří 17 zástupců z periodické tabulky. Řadí se sem skandium, yttrium a následně veškeré kovy z řady lanthanoidů. Jedná se o klíčové prvky zejména v oblasti technologií, jelikož díky svým jedinečným magnetickým vlastnostem zatím neexistuje mnoho efektivních variant, jak tyto kovy v elektronice nahradit. Díky prvkům vzácných zemin tak můžeme využívat zařízení jako lasery, mikročipy, či displeje mobilních telefonů. Právě ve výrobě telefonů se pak využívá až 16 z celkových 17 prvků vzácných zemin.

Recyklace jako možné řešení

Jako první a poměrně logická možnost navýšení objemu kovů vzácných zemin v oběhu se jeví využití recyklace některých surovin a materiálů, které lidstvo běžným průmyslovým používáním produkuje. Ačkoliv zní tato myšlenka na první pohled jako spásná, zpravidla pokulhává po stránce logistiky. Lidstvo totiž zatím nemá k dispozici adekvátní techniku a infrastrukturu pro sběr materiálů obsahujících tyto vzácné prvky. Navzdory tomuto častému argumentu velkých korporátů se některé společnosti snaží prolomit nezdolatelné bariéry, a zkouší tak přijít na trh s možným řešením.

Příkladem za všechny může být například Apple, který za pomocí robotů dokáže rozebírat svá stará zařízení a následně jejich vnitřnosti využít k recyklaci prvků vzácných zemin. I přes počáteční úspěchy však je nutné tento proces ještě doladit a dotáhnout k dokonalosti.

Obrázek: Kde získat vzácné prvky na výrobu elektroniky? Z bláta

Těžba uhlí značně zatěžuje okolní přírodu. Odpadními produkty je zemina s vysokým obsahem vzácných kovů. Zdroj: Unsplash

Naděje v podobě bahna?

O spásnou ideu se nyní pokouší projekt v Západní Virginii, který si klade za cíl izolovat tyto průmyslově významné prvky ze zeminy, která vzniká jako odpadní produkt při těžbě uhlí. Tato myšlenka má dvě hlavní pozitiva: kromě samotné recyklace vzácných kovů by mohlo docházet ke snižování ekologických dopadů těžby díky redukci nebezpečného odpadu. Půda v okolí dolů je mnohdy nenávratně znečištěná, a v kombinaci s dešťovou vodou může vytvořit silně kyselé prostředí, které prakticky zamezuje existenci jakékoli formy života. Právě tyto kyselé vody by však mohly být speciálním systémem kanálů jímány pryč z přírody, a následně pak přečištěny za současné regenerace kovů vzácných zemin.

Je zřejmé, že tato myšlenka je pouze částečným řešením celého problému, podle vedoucího projektu Paula Ziemkiewicze je však nezbytné, aby lidstvo nastavilo své uvažování tímto směrem. Nepůjde tedy zřejmě o zrovna lukrativní podnikání, cena za zdravé a čisté životní prostředí a za recyklaci materiálů, které se jindy získávají za mnohem vyšší finanční sumy, je však jen těžce vyčíslitelná.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků