Válka technologií. I tak by se dal nazvat probíhající konflikt na Ukrajině, kterou Rusko napadlo před rokem. Improvizace a chytré využití běžně dostupných technologií v rámci bojů jsou pro obránce zásadní. Nyní Británie poskytne Ukrajině kamikaze drony z 3D tiskárny.
Spojené království vyvinulo a otestovalo řadu bezpilotních letounů na podporu Ukrajiny. Mezi těmito bezpilotními letouny je i sebevražedný dron vyrobený na 3D tiskárně s delta křídlem vyrobený v rámci programu rychlého vývoje k odvrácení ruské agrese na Ukrajině.
„Spojené království opakovaně dodávalo Ukrajině bezpilotní letouny. Nevíme, a možná ještě nějakou dobu nebudeme vědět, co přesně dodávky obsahují,“ napsal ve čtvrtek na Twitteru italský novinář Gabriele Molinelli. Detaily však přeci jen prozradil jeden z dodavatelů, společnost QinetiQ.
Britský výrobce potvrdil dodávky dronu, který je navržen jako jednorázový a je schopen dopravit nálož k cíli.
Britský program KINDRED
Dron vyrobený technologií 3D tisku je součástí rozsáhlejší britské vládní iniciativy nazvané KINDRED, která zkoumá, jaké druhy zbraní a technologií by Ukrajina mohla případně uvést do provozu v příštích čtyřech měsících.
Program dronů byl řízen v ještě kratším časovém rozvrhu – tým vedený společností QinetiQ měl pouhé tři týdny na to, aby vysokým úředníkům britského ministerstva obrany předvedl různé nové varianty dronů.
„Velká Británie již nějakou dobu experimentuje s drony z 3D tiskárny,“ napsal Molinelli na Twitteru. „Již v roce 2015 se letoun SULSA (Southampton University Laser-Sintered Aircraft) stal prvním 3D tištěným bezpilotním letounem na světě, který vzlétl z lodi, když byl vystřelen z plavidla třídy River HMS Mersey.“ Společnost QinetiQ nedávno vyhlásila úspěšné otestování svých dronů, které prý prošly všemi testy.
Rychlý vývoj a nasazení v boji jako základ
Cílem programu bylo „poskytnout ukrajinské armádě návrhy letounů bez posádky, které by mohla snadno a rychle nasadit v boji“, uvádí zpráva deníku The Drive, který o tom informoval jako první. Nešlo však jen o sebevražedné drony, ale také o drony průzkumné apod.
Drony byly vyrobeny v testovacím zařízení MOD Boscombe Down, které vlastní společnost QinetiQ v jihozápadní Anglii. Ačkoli byla vývojová iniciativa tajná, korporace o ní nedávno zveřejnila kusé informace, poznamenal The Drive.
Vzhledem k tomu, že technologie 3D tisku umožňuje rychlou výrobu složitých tvarů a součástí, může být efektivně využívána při konstrukci bezpilotních dronů a modifikací ke stávajícím zbraním.