Podíváte se na displej tabletu, po chvíli dojde k probliknutí a objekty začnou vystupovat z obrazu. Pokud jste si mysleli, že se 3D bez brýlí neobejde, budete překvapeni. Ve 3D můžete hrát hry, provádět videohovory i sledovat filmy. Překvapí i cena.
Na trhu je několik televizorů a notebooků s možností zobrazení obsahu ve 3D, které po uživateli nevyžadují nošení brýlí. Na MWC 2023 v Barceloně jsme měli možnost vyzkoušet nový tablet nubia Pad 3D, dostupný od dnešního dne v USA jako LUME PAD 2, který za využití technologií startupu Leia vyrábí ZTE. A kvalita obrazu ve 3D nás doslova nadchla. Jak se ZTE povedlo 3D efektu dosáhnout?
Lume Pad 2: Leia pracuje na holografické 3D budoucnosti
Americký startup Leia ve spolupráci s ZTE vyrobili na první pohled poměrně obyčejný Android tablet vyšší třídy. Unikátní je však 12,4″ displej a technologie použité v LCD panelu, který dokáže zobrazit jak 2D obraz, tak vytvořit 3D scénu spolehlivě matoucí náš mozek a jeho vnímání reality.
Zásadní je pro fungování 3D efektu speciální nano vrstva ukrytá v displeji, která propouští světlo pro každé oko uživatele jinak. S pomocí dvojice předních 8Mpx kamer pak tablet reaguje na pohled uživatele a vytváří 3D efekt, který strčí do kapsy vše, co jsme měli možnost vidět doposud. Technologii výrobce nazývá Diffractive Lightfield Backlighting (DLB).
Starup Leia vytváří kolem 3D zařízení celý ekosystém, jako je speciální sociální síť LeiaPix pro sdílení 3D fotografií , které tablet umí díky dvojici kamer na zadní a přední straně zachytávat. Další aplikace umožní 3D videohovory s dalšími uživateli tabletu či dokáží vytvořit 3D z jakéhokoliv obsahu typu fotografie, grafika, video apod.
Pro zájemce je připravený i LeiaFlix (jakýsi 3D Netflix), kde si můžete pronajmout oblíbené filmy a pustit si je na 3D tabletu. Ukázka animovaných Mimoňů na nás zapůsobila, akční film už méně. Díky přehrávači LeiaPlayer si ve 3D můžete pustit jakýkoliv obsah, který tablet v reálném čase zpracuje do 3D.
Povedený tablet v robustním těle
Tablet nabízí slušnou výbavu a pokud zrovna nepoužíváte 3D funkce, jde o běžný Android tablet s lepší výbavou. O dostatek výkonu se stará Qualcomm Snapdragon 888 s 8 GB RAM, díky němuž je tablet příjemně svižný. 12,4″ 120Hz panel vedle 3D funkcí potěší jemným rozlišením 2560 × 1600. Leia má vlastní obchod na 3D optimalizované Android aplikace, ale nainstalovat můžete samozřejmě i cokoliv dalšího z Google Play.
Sledování obličeje obstarává dvojice 8Mpx kamer a na zadní straně se nachází dvojice 16Mpx snímačů. Ve spojení s umělou inteligencí Leia dokáže tablet generovat 3D snímky a v reálném čase sledovat obličej a oči uživatele. Jako operač ní systém byl použit Android 12.
Výrobce nešetřil na materiálech a tělo tak tvoří hliník a sklo. I to je důvodem, proč je zařízení těžší. Působí však velmi robustně.
K čemu je 3D tablet dobrý?
A k čemu je takový tablet vlastně dobrý? ZTE jeho nasazení vidí např. v luxusních obchodech s hodinkami či šperky, kde si zákazník prohlédne zboží dostupné skladem. Uplatnění by vedle profesionálního nasazení v oblasti 3D grafiky mohl nalézt také při studiu či v medicíně, kde by si mohli lékaři bez brýlí prohlížet snímky těla a jednotlivých orgánů.
Pokud pracujete s 3D obsahem, nebo ho dokonce vytváříte, jde o skvělé řešení, které v současné době míří na trh v USA za 1 100 USD (cca 25 000 Kč). Svou cílovou skupinu si LUME PAD 2 nepochybně najde. Zda však bude dostatečně velká, aby se technologie časem dostala k širokým masám, to je zatím ve hvězdách.
Zdroj: ZTE na MWC 2023