Facebook, Instagram, WhatsApp… A brzy třeba také P92, decentralizovaná síť v funkcemi podobnými Twitteru. Meta chce zaujmout uživatele Twitteru, kteří jsou znechuceni změnami, s nimiž Elon Musk nešetří.
Aplikace je zatím v rané fázi vývoje a je (pravděpodobně pouze pro účely vývoje) nazývána P92. Její výhodou má být zmíněná decentralizace a plánovaná interoperabilita se sítí Mastodon a dalšími sítěmi postavenými na otevřeném standardu ActivityPub.
Totalita v podání Elona Muska. Twitter blokuje novináře i konkurenční Mastodon
Meta práce na decentralizované síti potvrdila. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací. Věříme, že existuje příležitost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.“
P92 plánuje úzké napojení na Instagram
P92 má být úzce propojena s Instagramem, s jehož účtem bude moci novou síť používat. Sdílení dat mezi aplikacemi má být zpočátku velmi omezené.
Vzhledem k tomu, že je aplikace decentralizovaná, znamená to, že uživatelé si budou moci zřídit vlastní servery a nastavit vlastní pravidla pro moderování obsahu. Podobně jako u sítě Mastodon budou uživatelé moci interagovat nehledě na to, na jakém serveru se zaregistrovali.
Podobně jako na Twitteru bude možné sdílet nejen texty, ale také obrázky, videa či odkazy. Chybět nemají ani komentáře příspěvků a posílání soukromých zpráv. Počítá se i s odznakem ověřeného uživatele, který Meta nedávno zavedla na Facebooku a Instagramu za 12 dolarů měsíčně. Podobnou funkci těsně předtím zavedl také Twitter.
Datum uvedení na trh zatím Meta nepotvrdila a lze očekávat, že letos to určitě nebude. Ani po příchodu na trh to ostatně aplikace nebude mít lehké. Vedle Twitteru je zde řada konkurenčních aplikací, které se snaží po převzetí Twitteru Elonem Muskem zaujmout jeho uživatele.
Zdroj: MoneyControl