Nejzelenější energie vůbec. Elektřina z fotosyntézy rostlin by mohla pokrýt část globální spotřeby

Získání elektrické energie z procesu fotosyntézy, který pro svůj život a růst využívají zejména rostliny, donedávna znělo jako ne příliš pravděpodobný scénář. Nyní se však ukazuje, že by nejnovější průlom mohl skutečně vést k efektivnímu využití tohoto rostlinného cyklu jakožto generátoru energie.

Rostlinná říše nám poskytuje unikátní pohled na to, jak i na první pohled jednoduché organismy dokáží fungovat na komplexní a zpravidla soběstačné úrovni, zejména co do růstu, rozmnožování i produkce energie. V tomto směru nám rostliny v minulosti již nesčetněkrát sloužily jako inspirace pro vývoj nových technologií. Poslouží nám i tentokrát jako zdroj energie?

Obrázek: Nejzelenější energie vůbec. Elektřina z fotosyntézy rostlin by mohla pokrýt část globální spotřeby

Fotosyntéza je díky své komplexitě inspirací pro biology, chemiky, lékaře i inženýry. Zdroj: Freepik

Odpověď na tuto otázku se pokoušeli nalézt evropští vědci pracující na univerzitách ve Velké Británii, Finsku a Německu. Podle studie, jejíž výsledky tým nedávno zveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature, se možná konečně podařilo využít klíčového bodu v procesu fotosyntézy k zachycení elektrického náboje, který v tomto cyklu hraje esenciální roli.

Klíčovou roli v novém objevu hrají superrychlé laserové paprsky

Fotosyntéza je poměrně dobře popsaný jev, který v sobě snoubí biochemické a fyzikální procesy, a jehož výsledkem je přeměna sluneční energie na chemickou. Jednotlivé děje však v tělech rostlin probíhají takovou rychlostí, že jeho jednotlivé fáze nelze vždy snadno rozlišit.

Obrázek: Nejzelenější energie vůbec. Elektřina z fotosyntézy rostlin by mohla pokrýt část globální spotřeby

Vědcům se podařilo zachytit elektrony vznikající během fotosyntézy v reálném čase. Zdroj: Unsplash

Nejnovější průzkum fotosyntézy si však na pomoc přibral moderní technologii v podobě tzv. ultrarychlé transientní absorpční spektroskopie. S pomocí této techniky je totiž možné zachytit molekuly v jejich přechodných vysokoenergetických stavech v reálném čase, díky čemuž bylo možné přesně určit, které látky by mohly být pro samotný proces energeticky nejpřínosnější.

Jak využít energii z fotosyntézy mimo rostlinu?

Díky využití této technologie vědci odhalili, že elektrony, které během fotosyntézy vznikají přenosem energie z fotonů, se v rostlinných buňkách tvoří mnohem dříve, než bylo doposud známo. Součástí studie pak byly také pokusy o zachycení tohoto vznikajícího náboje a pokusit se jej přenést ven z rostliny s cílem využít tento proces pro tvorbu elektrické energie.

Snahy o „polapení“ elektronu z fotosyntézy již evropský tým realizuje několik let. K tomuto účelu tak byly například vyvinuty speciální bio-fotoelektrochemické články, které jsou tuto energii schopny využívat. Během vývoje těchto akumulátorů však vědci nevěděli, že elektrickou energii lze generovat i v mnohem dřívějších fázích fotosyntézy, a je tak možné, že by šlo celý proces zefektivnit.

Obrázek: Nejzelenější energie vůbec. Elektřina z fotosyntézy rostlin by mohla pokrýt část globální spotřeby

Bude nejnovější výzkum klíčem k novému zdroji zelené energie? Zdroj: Freepik

Celý proces fotosyntézy totiž není ničím jiným než energetickou rovnováhou, který se v jejím průběhu ustaluje. Pokud tedy rostlině část této energie odebereme, logicky jí může jinde chybět. Nejnovější výzkum však ukazuje na to, že v této prvotní fázi rostlina sama část elektronů ztrácí, a ty tak nejsou pro její fungování dále využity. Tyto ztracené elektrony by tak bylo možné využít právě pro tvorbu energie mimo samotnou rostlinu, a tím pádem její život nijak neohrozit.

Podobný experiment s úspěšnými výsledky zatím nemá na poli botaniky obdoby. Díky přímému využití rostlin se jedná o téměř učebnicový příklad zelené energie, přičemž aktivně využít lze i další vedlejší produkty fotosyntézy, jako je například oxid uhličitý. Nové poznatky pak mohou sloužit nejen lidem v lepšímu pochopení využívání obnovitelných zdrojů energie, ale také například ve zdokonalení pěstování rostlin a plodin a zefektivnění výnosu polního hospodářství.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší