Satelitní internet do každého mobilu! Starlink V2 dorazí už příští rok, prozradil Musk

Operátoři začínají mít v satelitním internetovém připojení Starlink vážnou konkurenci. Rychlý internet dostupný i v odlehlých oblastech funguje prakticky bezchybně. Elon Musk dnes na svém Twitteru potvrdil, že chystá Starlink verze 2, který bude určený pro mobilní telefony.

Satelitní internet v mobilním telefonu zní jako něco, co bude stát hodně peněz a bude jen pro vyvolené. Plány Elona Muska jsou podle všeho opačné. Levný satelitní internet Starlink chce nabídnout každému.

Pro zóny bez signálu i po přírodních katastrofách

Stávající verze satelitního připojení vyžaduje specializované přijímací zařízení, díky kterému nabízí skvělé rychlosti kolem 500 Mbit/s. Jde tedy o náhradu rychlého pevného internetového připojení v místech, kde není dostupný. Druhá generace bude cílit na mobilní telefony, pro které poskytne sdílené internetové připojení o rychlosti kolem 2-4 Mbit/s. To je sice poměrně málo, ale na základní posílání zpráv a hovory to postačí. Jak nás správně upozornil jeden z čtenářů, sdílení je připojené (omlouváme se za původní chybu) a jeden satelit pokryje signálem oblast 490 km2, tedy přibližně o velikosti Prahy.

Satelity Starlink budou pokrývat hlavně oblasti se špatným či žádným signálem z pozemních vysílačů. V tomto případě bude Starlink využívat frekvencí operátora T-Mobile. Jak padlo na dnešní konferenci – i kdyby došlo k úplnému zničené celé pozemní sítě, stále bude možné vysílat mobilní signál z oběžné dráhy

Obrázek: Satelitní internet do každého mobilu! Starlink V2 dorazí už příští rok, prozradil Musk

Starlink v mobilu budu už brzy realitou. Foto: Freepik, inSmart.cz

Satelitní internet i pro vozy Tesla

Musk ve svém tweetu mj. potvrdil, že elektromobily Tesla budou v budoucnu využívat pro komunikaci právě satelitní spojení. Jde o logický krok, který vozům Tesla přidá další vychytávku, na kterou konkurence nedosáhne. SpaceX nadále pracuje na verzi Starlinku pro letadla, kde by chtěl své služby nabízet dopravcům.

Zdroj: Elon Musk, Twitter

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Mrzi me, jak velka spousta lidi (vcetne autora clanku) nepochopila jak tato technologie bude fungovat. 2-4Mbit/s je totiz maximalni rychlost, kterou zvladne 1 satelit, ne kazde pripojene mobilni zarizeni. 1 satelit bude bezne pokryvat oblast o velikosti nekolik tisic km2 a vsechny pripojene zarizeni (klidne tisice – stovky tisic lidi… Číst více »

Adam

Oprava: Cell zone jednoho starlink satelitu je zhruba 490km2. Prumer bunky je pouze 25km. I tak se ale jedna o pomerne velkou oblast na sdileni 2-4Mbit/s

Spousta Lidi

Blbost Pan Adam nema pravdu. Starlink v2 cell zone velikost je 15 square miles, coz je asi 39 ctverecnich kilometru. Prumer je tedy as 7 km. Krome toho, kazdy satelit pokryje mnozstvi cell zones najednou, takze 1 satelit = 2-4Mbit/s je taky blbost.

Obrázek: Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?