Společnost Airbus představila koncept nové vesmírné stanice s umělou gravitací, která nabídne astronautům více pohodlí a prostoru. Zahrnovat má skleník s tělocvičnou a upravitelná bude podle potřeb dané mise a zákazníka. Stanici by například mohla využívat agentura NASA, která se v budoucnu hodlá na soukromý sektor spoléhat.
Francouzský gigant Airbus představil koncept nové vesmírné stanice, která zejména interiérem evokuje sci-fi filmy. V nich moduly nevypadají jako neuklizené a stísněné prostory, ale prostorná, prosvícená a čistá pracoviště.
Projekt LOOP nabídne budoucím astronautům mnohem větší komfort než například Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Konstrukce se podle konceptu skládá ze tří modulů na třech úrovních, napsal server Interesting Engineering.
Ve vesmíru ku zdraví
Stanice nabídne obytný modul, modul pro vědecké experimenty a centrifugu. Ta bude konstrukcí otáčet a vytvářet umělou gravitaci. Airbus tím vyřešil klíčovou otázku týkající se dopadu stavu beztíže na zdraví astronautů.
Mezi negativní vlivy mikrogravitace patří například vyplavování vápníku z organismu, ochabování svalstva a úbytek kostní hmoty, která se v některých případech neobnoví ani po roce od návratu na Zemi.
Pobyt ve vesmíru rovněž může způsobit strukturální změny na mozku a poruchy srážlivosti krve ještě dlouho po skončení mise v kosmu. Na stanici LOOP však bude tým složený ze čtyř a krátkodobě až osmi astronautů moci organismu ulevit pozemskými podmínkami.
Každý z modulů má měřit na výšku i šířku osm metrů. Tyto bloky bude propojovat tunel se skleníkovou konstrukcí. Posádka tak bude moci přímo v kosmu pěstovat rostliny. A součástí stanice bude i tělocvična pro držení fyzičky.
Čas ISS se téměř naplnil
Design stanice navrhli konstruktéři přizpůsobitelně misím a požadavkům zákazníků, kteří si ji dokonce budou moci v případě potřeby sami vybavit. Moduly budou také připojitelné k větším konstrukcím a budou se k nim moci napojit jakákoli orbitální plavidla.
Konstruktéři Airbusu navrhli LOOP moduly tak, aby se pohromadě vešly do kapotáže připravovaných supertěžkých raket, jako je Starship od společnosti SpaceX. Vesmírná stanice by tedy mohla být na orbitě rozmístěna a zprovozněna po jediném startu.
Podle Airbusu může být konstrukce připravena k vynesení na oběžnou dráhu již začátkem roku 2030. O rok později americká agentura NASA pohřbí ISS na nejvzdálenějším místě od pevniny, v takzvaném bodu Nemo či na vesmírném hřbitově.
NASA již dříve prozradila, že se v případě provozování vesmírných stanic hodlá spoléhat na soukromý sektor. „Těšíme se, že se budeme moci podělit o naše poznatky a provozní zkušenosti se soukromým sektorem,“ řekl ředitel komerčních vesmírných letů NASA Phil McAlister. Loop je tedy prvním adeptem.