Bez větší mediální pozornosti před pár dny americká firma Rocket Lab představila modifikovanou verzi své rakety Electron, která se má specializovat na suborbitální lety. Zařízení HASTE je však stále obestřeno řadou tajemství.
Je to zhruba měsíc, co jsme čtenářům našeho webu představili společnost Rocket Lab a její ambice v rámci dobývání vesmíru. V arsenálu firmy Rocket Lab nechybělo mimo jiné dopravní plavidlo Electron, které by se mohlo stát významným hráčem na poli výrobců malých kosmických raket. Ačkoliv pak donedávna situace nasvědčovala tomu, že se společnost Rocket Lab letos hodlá věnovat spíše stávajícím komerčním letům a získávání finančních prostředků pro budoucí vývoj, v průběhu června nás čekalo poměrně velké překvapení v podobně nového zařízení, které firma představila a rovnou i otestovala.
Představujeme projekt HASTE
Toto nové zařízení nese název Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron, přičemž se zkracuje akronymem HASTE. Jak již název napovídá, projekt vychází právě z rakety Electron, která však byla do značné míry modifikována pro realizaci suborbitálních letů. Podle vedení Rocket Lab je taková úprava stávajících vesmírných dopravních prostředků lákavá zejména po stránce ekonomické, jelikož slibuje poměrně výrazné snížení výrobních nákladů.
Technologie suborbitálních plavidel by mohla znamenat významný posun v nadzvukové letecké dopravě – raketa HASTE by totiž měla dokázat přepravit až 700 kilogramů nákladu, což je více než dvojnásobek toho, co zvládne sama raketa Elecron.
Okolo projektu je spousta neznámých
O samotném testovacím letu informovala společnost Rocket Lab prakticky až s křížkem po funuse, kdy jeden ze zaměstnanců firmy na svém Twitteru dne 18. června napsal, že test nadzvukové rakety HASTE byl 100% úspěšný. Náznaky startu bylo možné vyčíst z dřívějšího tweetu Wallops Flight Facility, která spadá pod správu NASA. Ta 12. června uvedla, že Rocket Lab bude ve dnech 15.-20. června realizovat blíže nespecifikovaný testovací let.
Raketa HASTE byla navíc veřejnosti představena také poměrně nedávno. Poprvé se tato zkrátka objevila v prohlášení ze dne 17. dubna, kdy se veřejnost měla poprvé možnost dozvědět o tom, že Rocket Lab na podobném zařízení pracuje. Ačkoliv pak zpráva zmiňovala plánovaný start v první polovině roku 2023, koncový zákazník zůstával – a nadále i zůstává – utajen.
100% mission success from tonights launch. A perfect flight of the Nation’s newest hypersonic test platform HASTE. pic.twitter.com/2vASvqkTT4
— Peter Beck (@Peter_J_Beck) June 18, 2023
Pro koho je raketa HASTE vyvíjena?
Podle dosavadních zdrojů bude projekt HASTE pod správou Rocket Lab National Security, která je jednou z dceřiných firem společnosti Rocket Lab. Tato větev podniku by se měla věnovat zejména realizací misí pro obranné a zpravodajské organizace Spojených států amerických, případně jejich spojenců. Jednou z možností tedy je, že sytém HASTE bude sloužit americké armádě či pro špionážní účely. Tyto teorie potvrzují také neveřejné informace o samotném testovacím letu. Může se tedy stát, že je to také naposled, co se o suborbitálním letu rakety HASTE dozvídáme z veřejně dostupných zdrojů.