Obranný systém ODIN Space ochrání satelity na oběžné dráze proti kosmickému smetí

Společnost ODIN Space se chystá okolo Země vybudovat síť detektorů, jejíž cílem by měla být ochrana satelitů před rizikem srážky s kosmickým smetím. Má tato mise šanci uspět?

ODIN Space je vesmírný technologický startup, který vznikl v roce 2020 a který sdružuje tým odborníků z oblasti vesmírných věd. Hlavní myšlenkou firmy je důraz na udržitelnost systémů v rámci oběžné dráhy Země. V praxi se tedy společnost snaží přijít s řešením toho, jak předejít ničení orbitálních družic prostřednictvím střetů s kosmickým smetím. ODIN Space se tak na oběžné dráze snaží budovat jakousi bezpečnostní síť tvořenou speciálními detektory, které by včas upozornily na možné riziko kosmické nehody, přičemž klade důraz také na vývoj robustního systému krizového řízení tak, aby se počet těchto kolizí snížil na minimum.

Obrázek: Obranný systém ODIN Space ochrání satelity na oběžné dráze proti kosmickému smetí

Kosmické smetí představuje pro satelity na oběžné dráze značný problém. Zdroj: Se souhlasem NASA

První detektor již sbírá potřebná data

Podle nejnovějších informací z úst ředitele společnosti ODIN Space Jamese Newa se v horizontu několika týdnů nejspíš dočkáme prvních slibných výsledků. Ty má přinést první zařízení z dílny britského startupu, detektor ODIN-DU1, který je součástí přístrojového vybavení družice ION z dílny italské společnosti D-Orbit.

Senzor ODIN-DU1 je tak první vlaštovkou, kterou ODIN Space na oběžnou dráhu Země vyslala. Díky vysoké citlivosti detektoru bude zařízení schopné zachytit přítomnost částic o velikostech menších než 1 cm. I tak malé úlomky totiž mohou způsobit obrovské škody na satelitech obíhajících okolo naší planety.

Srážky s kosmickým smetím vytváří miliardové škody

Podle průzkumů budou kolize s troskami vyskytujícími se na oběžné dráze v roce 2030 generovat škody v hodnotách 2 miliardy dolarů ročně. Přestože totiž stávající monitorovací systémy dokáží sledovat větší kusy kosmického smetí (řádově okolo 10 cm), s menšími úlomky již mají problémy. Řada vesmírných společností představila své plány pro detekci trosek o velikosti nad 1 cm, většina částic je však mnohem menší. Právě tuto oblast by pak mohla pokrýt síť detektorů od ODIN Space. Senzor ODIN-DU1 je nyní nastaven na nejvyšší citlivost z důvodu testu robustnosti zařízení, a pokud obstojí, mohl by detekovat i částice o průměru méně než 1 mm.

Obrázek: Obranný systém ODIN Space ochrání satelity na oběžné dráze proti kosmickému smetí

Díky detektorům od společnosti ODIN Space by mohl orbitální provoz ušetřit miliardy dolarů ročně. Zdroj: Freepik

Družice D-Orbit ION bude na své misi na oběžné dráze sloužit zhruba dva roky. Předpokládá se, že po celou dobu jejího letu bude detektor ODIN-DU1 sbírat důležitá data. V případě úspěchu pak bude do vesmíru vypuštěna nová generace senzorů, která bude mít taktéž životnost odvíjející se od mateřské družice, na které budou zařízení umístěna. Již v příštím roce chce společnost ODIN Space vyslat do vesmíru zhruba deset přístrojů.

Obranný systém ODIN Space by měl v budoucnu být schopen analyzovat nejen počet úlomků kosmického smetí, ale i jejich velikost, rychlost i směr letu. Společnost nyní hledá další investory, kteří by se startupem sdíleli svou vizi o udržitelnosti aktivních satelitních systémů. Výhledově by pak na oběžné dráze mohla existovat síť stovek zařízení, které by byly umístěny na hostitelských satelitech, a které by poskytovaly klíčové informace k zajištění bezproblémového provozu družic okolo Země.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků