Již dříve se spekulovalo o tom, že by oblíbená komunikační aplikace WhatsApp obsahovala reklamy, nakonec z toho ale společnost upustila. Obávala se totiž, že si tím znepřátelí svou uživatelskou základnu. Dnes je ale všechno jinak. WhatsApp bude nově podporovat reklamu.
Když koupil Facebook v roce 2014 WhatsApp za 16 miliard dolarů, jeho šéf Mark Zuckerberg uklidňoval, že reklamy na komunikační platformě zavést nehodlá. O pár let později se ale objevily zprávy, že by svůj slib mohl Zuckerberg porušit.
Implementace reklamy do WhatsAppu se zvažovala o čtyři roky později. Panovaly ale obavy, že tím pobouří mnoho uživatelů. Nejedná se totiž o populární krok, i když pro firmy představuje klíčové zisky. Z tohoto nápadu ale sešlo.
Mateřská společnost WhatsAppu Meta Platforms, která mimo jiné vlastní i Facebook a Instagram, ale hledá zisky všude, kde se dá. A vzhledem k popularitě a rozšířenosti komunikační aplikace se dnes riskovat nebojí.
Šéf WhatsAppu Will Cathcart pro brazilský web Folhe De S.Paulo řekl, že WhatsApp bude v budoucnu na některých místech zobrazovat reklamy. Zobrazovat je bude například v přehledu aktualit. Nebudou se ale zobrazovat v prostředí pro zasílání zpráv.
Reklamy jako poslední naděje
Reklamy se nebudou zobrazovat ani ve složce s doručenými zprávami. Mluvčí Mety však prozradil, že WhatsApp zatím reklamy ani na jednom ze světových trhů netestuje.
Nesmíme však zapomínat, že pro firmu jsou reklamy klíčovým zdrojem zisků. Je tedy pouze otázkou času, než po Facebooku a Instagramu dojde i na WhatsApp. Ten má po celém světě dvě miliardy uživatelů a je nesmírně populární u uživatelů i firem, které jej používají pro skupinovou komunikaci.
Po vypuknutí války na Ukrajině, kvůli níž začali uživatelé i firmy šetřit, začaly technologické firmy a provozovatelé sociálních platforem i streamovacích služeb hledat zisky jinde. Reklamy proto v jednom ze svých předplatných zavedl například Netflix.
Meta naproti tomu zavedla předplatné pro Facebook a Instagram v Evropě kvůli příliš přísným regulačním zákonům. Představila předplatné, které neobsahuje reklamu, ale uživatelé za tuto variantu zaplatí stovky korun měsíčně.