Vzduch, voda, půda, potraviny, a dokonce i krev. Mikroplasty se dostaly úplně všude, dokonce i do placent těhotných žen. Jíme je, vdechujeme a prší na nás. Nová studie čínských vědců teď přidala na tento seznam i mraky. Mikroplasty mohou ovlivňovat počasí, varují vědci.
„Tvorba mraků má ohromný vliv nejen na lokální počasí, ale i na globální teploty,“ upozornila Fay Couceirová, ekoložka z Plymouthské univerzity ve Velké Británii, která se na studii čínských odborníků nepodílela.
Mraky ovlivňují klima různými způsoby. Vzniká v nich déšť a sníh, což má vliv na vegetaci i životy lidí. Blokují světlo, čímž ochlazují povrch a poskytují stín, mohou ale i zadržovat teplo s vlhkostí a ohřívat vzduch.
Vliv mikroplastů na lidské zdraví natož na mraky plně nechápeme. Jejich přítomnost v oblacích zjistila studie publikovaná v časopise Environmental Science and Technology Letters vypracovaná vědci z univerzity v Šan-tungu.
Tým odebral vzorky vody z mraků na vrcholku hory Tchaj-šan. Mikroplasty odhalil ve 24 z 28 vzorků. Analýza identifikovala polyethylentereftalát (PET), polypropylen, polyethylen a polystyren, tedy nejrozšířenější plastové částice.
Nevíme, co způsobujeme
Běžně se vyskytují v syntetických vláknech, obalech, oděvech, textiliích i rouškách. Japonští vědci začátkem roku našli mikroplasty na vrcholech hor Fudži a Ojama. Za potenciální zdroj označili plasty v oceánech.
Čínská expedice na hoře Tchaj-šan objevila mnohem větší koncentraci mikroplastů než japonská výprava v tamních horách, píše The Guardian. Vzorky z nízko položených a hustších mraků přitom měly větší koncentraci mikroplastů.
Starší mikroplasty identifikovali vědci podle zvětralosti vlivem ultrafialového záření. Navíc měly menší rozměry a hrubší povrch, přičemž obsahovaly větší množství olova, rtuti a kyslíku v porovnání s nedotčenými plasty.
Mikroplasty mají vliv na mraky a mraky mají vliv na mikroplasty, upozornili vědci. Plastové znečištění se může držet v atmosféře déle vinou radiace či vlhkosti. Může měnit odrazivost mraků i jejich schopnost zadržovat teplo.
To může mít dopad například na lokální i globální teploty a již tak rozsáhlé sucho nebo naopak srážky. Vědci ale upozorňují, že k prokázání skutečných dopadů mikroplastů na mraky a počasí budou zapotřebí další studie.