Cubelets mají potenciál pro vzdělávání dětí, cena je však extrémní

Jedna kostka svítí, další má čidlo vzdálenosti, tahle zase umí rotovat a tahle reaguje na světlo. Cubelets od Modular Robotics jsou roztomilé malé magnetické kostky, které lze navzájem spojovat a vytvářet z nich rafinované mechanické stavebnice. A navíc na ně jde připojit Lego.

Cubelets se objevily na Fujitsu Day 2018 a nešlo je přehlédnout; na jinak byznysově založené konference působily veselé, barevné kostky jako vytržené z jiného světa.

Kostičky jsou vlastně miniaturní předprogramované počítače s rozličnými funkcemi. Pomocí snímačů reagují na okolí a samy na sebe navzájem a jde je kombinovat zcela volně. Jediný problém je, že je kostky potřeba nabíjet pomocí USB kabelu – to je však relativně maličkost. Jedna dokonce lze ovládat přes počítač nebo mobil pomocí standardu Bluetooth.

Zábavné magnetické kostky za cenu slušného chytrého telefonu

Využití Cubelets se dá nalézt snadno. Kromě hraček pro tvořivé děti je to zajímavá forma vzdělávání například pro základní školy. Některé edice Cubelets se totiž prodávají i se sadami instrukcí, pomocí kterých si má majitel postavit rozličné roboty z vícero kostek. Vyzkoušel jsem si kupříkladu stavbu pejska, který následuje ruku svého pána.

 

To fungovalo tak, že ke kostce s podvozkem jsem připevnil kostku se senzorem, která reagovala na blízký objekt tím, že se k němu přibližovala – díky kostce s podvozkem tak plynule konstrukt jezdil za mojí rukou. Velmi jednoduchý příklad, ale s trochou invence si jde představit výrazně těžší kombinace kostek a specifické úkoly, které musí výsledné kostičky zvládnout.

Rozvoj logického a technického myšlení spolu s podporou kreativity takto jednoduchým, ale efektivním způsobem je velmi lákavý. Navíc je to prostě zábava, obzvláště při kombinaci s dánskou stavebnicí Lego, která lze díky specifickým “nástavcům” na kostky připevnit.

Avšak Cubelets mají jeden podstatný, nepříjemný problém, při kterém méně odolným jedincům spadne čelist. Na internetovém obchodu Alza.cz stojí jedna jediná kostička v průměru tisíc korun. Sada šesti, se kterou už by se dalo něco málo sestavit, je za šest tisíc korun. Tedy cena, za kterou lze koupit slušný smartphone střední třídy.

Je to škoda. Podobné nabídky sice na trhu jsou, namátkou Lego Mindstorms nebo výrobky firmy LittleBits, avšak žádné nepůsobí tak přístupně. Za vynaložené peníze však od nich získáte výrazně více zábavy.

Obrázek: Česko si nechává ujet vlak. Cena lithia klesá, těžba se brzy nemusí vyplatit
Česko si nechává ujet vlak. Cena lithia klesá, těžba se brzy nemusí vyplatit
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?